Reportáže v regionech
Muzeum porcelánu
Unikátní expozici pocelánu mohou návštěvníci najít na zámku v Klášterci nad Ohří. Je velmi rozsáhlá, zaujímá jednadvacet zámeckých komnat. Při prohlídce si dopřejeme procházku historií porcelánu. Začneme tedy v Číně, kde se narodil. V počátcích byl oblíbený stejně jako kamenina. Na najstarších kouscích najdeme jednobravnou polevu, běžné byly bělavé nebo nazelenalé odstíny. Připomeneme si také vznik první evropské porcelánky, té v Míšni a nezapomeneme dodat, jak to bylo s výrobou porcelánu u nás. Její prvopočátky souvisejí s objevením ložisek kaolinu na Karlovarsku, nejstarší porcelánka vznikla v Horním Slavkově, brzy potom s kaolinem začali pracovat i v Klášterci nad Ohří. Zajímají vás různé módní trendy ve výrobě? I na ty dojde.


Muzeum porcelánu
Zoopark v Chomutově
V Podkrušnohorském zooparku v Chomutově je rušno i v době nadvlády paní Zimy. Některá zvířata si sněhu i mrazu užívají. Tuleni se vesele čvachtají v bazénu, protože v jejich domovině jsou zimy mnohem větší, takže ta naše jim vůbec strašná nepřijde. Jejich krmení je pak největší aktuální atrakcí pro všechny diváky. Zastavit se můžeme i u zubrů, kteří jsou symbolem chomutovské ZOO. A mnohem snadněji než v létě se můžeme setkat s rosomákem. Jen vás nesmí zaskočit, že to není pták, jak jsme slýchali v jedné známé písničce, ale docela hbitá šelma. Umí prý ulovit i zvířata větší než je sama, třeba losy nebo soby. Rosomáci dovedou hodně obratně šplhat po stromech a denně zvládnou urazit až pět desítek kilometrů. Narazit můžete v ZOO i na opičky, konkrétně na makaky, kteří se také před zimou neschovávají.


Zoopark v Chomutově
Muzeum Lesná
V Lesné v Krušných horách navštívíme muzeum. Najdeme ho v chalupě, která vypadá jako hodně stará, ale byla vybudována teprve nedávno podle starého projektu. V nedalekém Seiffenu mají skanzen, a tak se místní ve spolupráci s německými sousedy pustili do muzea. Dozvíme se v něm, jak se dřív v těchto končinách žilo. Přivítá nás bernardýn Bohouš, bachyně a také poníci. Ve vlastním stavení si prohlédneme hospodářskou i obyvatelnou část. Obě bývaly pod jednou střechou hlavně proto, aby to v zimě hospodáři měli jednodušší a navíc zvířata pomáhala vyhřívat dům. Dozvíme se i to, čím se místní obyvatelé živili. Vyráběli například pásové krajky, zdejší specialitou byly také štípané dřevěné hračky a krásné svíčky ze včelího vosku. Když dorazíte na nějakou zajímavou akci, všechno si můžete vlastníma rukama vyzkoušet.


Muzeum Lesná
Zoopark Chomutov
Pocit pobytu v divoké přírodě můžete mít při procházce Podkrušnohorským zooparkem v Chomutově. Coby pětatřicátník patří k našim nejmladším zoologickým zahradám, ale svou rozlohou všechny konkurenty trumfne. Těšit se tu můžete na bezmála dvě stovky druhů živočichů z Evropy a Asie. I když tu nenajdete žádné zástupce africké přírody, určitě si užijete. Teď v létě například speciálních nočních projížděk, které mohou být romantické i dobrodružné. A navíc máte v chladnějších večerech větší šanci potkat zvířata než za žhavého dne. Na turisty projíždějící kolem nich jsou už zvyklá, takže se schovávat nejspíš nebudou.


Podkrkonošský zoopark v Chomutově
Sběratel tužek
V království tužek, kterým se možná trochu neprávem říká obyčejné, se proměnil zámek v Klášterci nad Ohří. Část své sbírky, která byla vyhodnocena jako největší na světě, tu vystavuje pan Vladimír Jindra z Kadaně. Mezi tisícovkami tužek, které za sedm let shromáždil, najdeme i celou řadu unikátů. Nejen z tuzemska, ale celkem z devětatřiceti zemí, odkud je panu Jindrovi přivezli kamarádi a známí. Při prohlídce výstavy si budeme povídat o sběratelském koníčku pana Jindry, ale také o historii a výrobě tužek, bez kterých si už od prvních pokusů o psaní, neumíme život vůbec představit.

