Reportáže v regionech
Poutní areál Klokoty
Tábor proslul především coby bašta husitů. Zajímavostí ale nabízí mnohem víc než jen vzpomínky na časy kališníků. K těm méně známým patří poutní areál Klokoty na okraji města. Je s ním spjata legenda o Panně Marii, která se zjevila malým pasáčkům u nedaleké studánky. Po této události začali k prameni, u kterého byl umístěn obraz zachycující zjevení, chodit poutníci. A bylo jich tolik, že pro ně nakonec o kus dál vyrostl kostel obklopený ambity. V chrámu je vystaven uctívaný obraz, k němuž věřící přicházeli se svými prosbami a za jejich vyslyšení děkovali různými dary. Památku si prohlédneme a připomeneme si i její unikátní zvonohru.


Poutní areál Klokoty
Tábor
Novodobá historie Tábora se začala psát ve druhé polovině 13. století. Otakar II. založil město, které nazval Hradiště a nechal v něm vybudovat hrad Kotnov. V roce 1420 pak na vrch nad řekou Lužnicí přišli husité s cílem vybudovat si tam svou obec. Toto období město asi nejvýrazněji zapsalo do dějin naší země. Z těchto časů se dochovaly zbytky hradeb a několika bašt. Připomenout si je můžete i v Husitském muzeu. Za pozornost stojí ale také pamětihodnosti z dob pozdějších. Kupříkladu budova staré radnice s unikátním gotickým sálem. A rovněž nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě nazvaná Jordán, která sloužila místním jako zdroj životodárné kapaliny.


Tábor
Benešova vila
V rámci oslav stých narozenin naší samostatné republiky si připomeneme i jednoho z mužů, který stál u jejího zrodu. Vypravíme se do Sezimova Ústí do vily, kterou si pořídili manželé Benešovi. Její část se proměnila v památník druhého československého prezidenta. Připomeneme si jeho soukromý život i politickou kariéru.


Benešova vila
Bechyňka
K chloubám jihočeské Bechyně patří Duha. Slavný most klenoucí se už bezmála sto let přes řeku Lužnici. V době svého vzniku významně ulehčil místním dopravu po železnici. Umožnil totiž přivést trať mezi Táborem a Bechyní blíž k městu. Nás po něm sveze dáma v letech s poetickým jménem Elinka. Náš nejstarší elektrický vůz, u jehož zrodu stál český Edison, vynálezce František Křižík. Ten měl hodně společného i se zmíněnou dráhou. Bude nás zajímat, kdy vznikla, v čem byla výjimečná a stejně tak prozkoumáme i Elinku. Navíc vám prozradíme, kdy se s ní po kolejích na jihu Čech můžete svézt nejen prostřednictvím naší kamery.


Bechyňka
Restaurátor
Jihočeské zámky, kostely a další historické památky se pyšní mnoha skvosty a o ty je potřeba pečovat. To je doménou restaurátora Václava Veřtáta. Jeho srdeční záležitostí je prý asi zámek Kratochvíle, kde byla spousta práce na několik let, nejen na obnově, ale i na replikách nábytku z rožmberských časů. Se svým týmem se podílel i na restaurování skvostných renesančních vrat Vyšebrodského kláštera, což Národní památkový ústav ocenil prestižní cenou Patrimonium pro futuro.

