Reportáže v regionech
Krušlovský včelín
Josef Mach z Krušlova v Pošumaví byl celý život zapáleným včelařem. Svůj první roj si přinesl od učitele ze školy, ale tatínek jeho nadšení nesdílel a spálil mu ho. Nicméně lásku k pracovitému hmyzu zničit v synkovi nedokázal. A ta přivedla mladého Josefa i k řezbařině. Začal pro své včelky vyrábět a zdobit úly. Na vojně si pak vymyslel neobvyklé dílo a nazval ho pracovně „můj sen“. A posléze ho začal realizovat. Celkem je unikátní včelín dlouhý 25 metrů a skládá se z 68 úlů. Nechybí ani stáčírna. Josef Mach se neoženil, nechodil s kamarády do hospody na pivo a nepořídil si ani televizi. V létě hospodařil a v zimě pracoval s dřevem a tvořil. Společně si prohlédneme nejen zdobení jednotlivých úlů, ale taky poznámky na nich a pomůcky, které nadšenému včelaři sloužily.


Krušlovský včelín
Sedlická krajka
Jihočeskou Sedlici proslavila snad ze všeho nejvíc místní krajka. Tradice její výroby je stará bezmála půl tisíciletí. Takřka v zapomnění upadla díky tomu, že nějaký čas vznikala pod značkou Vamberecká krajka. Největšího rozmachu se tvorba zdejších žen dočkala v 18. století. Tehdejší majitelka panství totiž nařídila, že ženy nebudou pracovat na poli, ale doma paličkovat. A po zrušení roboty se téhle činnosti začaly věnovat celé rodiny. Na konci 19. století dokonce vznikla krajkářská škola, která fungovala celých sto let. Výrobní postup zůstává pořád stejný a my samozřejmě budeme sledovat, jak se ta křehká krása rodí, a dozvíme se, kolik času práce na ní trvá. Ale projdeme se taky mezi sedlickými památkami. Tou nejvýraznější je kostel sv. Jakuba Většího.


Sedlická krajka
Krojované panenky
Daniela Hanušová je sice rodilá Pražačka, ale už před řadou let zakotvila v chalupě po předcích v Kocelovicích na západě Čech. A s krajem i tamními zvyky se poměrně rychle sžila. Jejím synům se zalíbilo vystupování v dudáckých kapelách a ona pro ně začala šít tradiční kroje. Když pak potomci odrostli a stroj po babičce osiřel, zkusila pro něj a koneckonců i pro sebe najít novou náplň. Pustila se do prohlížení starých fotek, časopisů, knih a načerpala tam inspiraci pro výrobu krojovaných panenek. Obléká je do tradičních obleků a jejich prostřednictvím se snaží připomínat staré lidové obyčeje. V jejím království tak narazíme na masopustní průvod, potkáme kluky, kteří s pomlázkami a řehtačkami slaví Velikonoce, a dozvíme se, jak vypadal za našich babiček advent.


Krojované panenky
Rybářské muzeum
Jižní Čechy jsou nerozlučně spjaty s rybníky a rybami. Tuhle slavnou tradici připomíná i nové Rybářské muzeum otevřené ve Vodňanech. Při jeho prohlídce zabrousíme samozřejmě i do historie. Víte třeba, že naše slavné rybníkářství bylo ještě dřív než s jihem naší země spojováno s východem Čech a dřív než s Rožmberky s Pernštejny? Prozradíme vám i to, jak to asi začalo s rybolovem. U jeho zrodu pravděpodobně stáli pytláci. Ti lovili ryby na řekách. Teprve později přišli naši předci na to, že by se ryby daly i chovat a začali zakládat rybníky. V muzeu je vystaveno i několik pomůcek dávných rybníkářů. Představíme vám třeba průhledítko. To pomáhalo už Štěpánkovi Netolickému i legendárnímu Jakubovi Krčínovi. A těšit se samozřejmě můžete rovněž na ryby.


Rybářské muzeum
Strakonickem na kole
Na Strakonicku nás čeká neobvyklé poznávání místní krajiny i historie. V sedle kola vyrazíme po stopách slavných osobností, jejichž příběhy místní spojili s ovocnými stromy. Všechno začala socha Dorotky ve Strakonicích, u které roste třešeň, aby se zamilovaní měli pod čím první květnový den políbit. Když se posuneme do nedaleké Štěkně, můžeme se těšit na setkání se spisovatelem Karlem Klostermannem. Vyrůstal tu a na zdejším zámku taky zemřel. A přivítá nás tady rovněž několik odrůd jabloní, stejně jako v Oseku, který je spojen pro změnu s rodinou spisovatele Franze Kafky. Dokonce se říká, že místní zámek se stal předlohou jeho nejslavnějšího románu. A spisovatelův děda je pochován na zdejším židovském hřbitově. Stromů, které budou doprovázet vzpomínky na slavné Jihočechy, bude postupně přibývat, stejně jako kilometrů na trase, která vás mezi nimi provede.

