Reportáže v regionech
Křížová cesta
Velikonoce byly pro naše předky časem rozjímání a taky připomínání Ježíšova příběhu. Už od čtvrtého století se věřící vydávali do míst, kudy vedla jeho poslední cesta. A pro ty, kteří se na takovou pouť vydat nemohli, byly později budovány křížové cesty po celém světě. Jednu z nich najdeme v Dobré Vodě na Českobudějovicku. Než si ji projdeme, nahlédneme do barokního kostela Panny Marie Bolestné, který stojí jen kousek od ní. U jeho zrodu stál věhlasný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Budeme obdivovat jeho výzdobu, fresky jsou například jedním z nejslavnějších děl Václava Vavřince Reinera. Na křížové cestě pak určitě nepřehlédnete, že má o jedno zastavení víc, než většina ostatních. Bude nás zajímat, jak k tomu patnáctému přišla a co je jeho posláním.


Křížová cesta
Vánoční tradice
K předvánočnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Některé se liší kraj od kraje, ale většina byla stejných nebo podobných. Asi tím nejrozšířenějším je věnec se čtyřmi svíčkami. V některých zemích bychom na něm našli i pátou. Zapaluje se na Štědrý den a je symbolem víry a Ježíše Krista. K Vánocům neodmyslitelně patří taky perníčky či svíčky ze včelího vosku. Jejich přípravu budeme sledovat při návštěvě na jihu Čech, v novohradské kovárně. Užijeme si tam oslav narození Ježíše Krista tak, jak je trávili naši předci. A dozvíme se i pár zajímavostí typických pro Novohradsko. Navíc se pak vypravíme přes hranice k rakouským sousedům a budeme se zajímat o to, jak se jejich adventní a vánoční tradice liší od našich.


Vánoční tradice
České Budějovice
České Budějovice slaví 750. narozeniny. Přidáme se ke gratulantům a dopřejeme si společnou procházku jihočeskou metropolí. Připomeneme si, jak se začala psát její historie a rytíře Hirza, který na příkaz krále začal kreslit plány. Zavzpomínáme taky na časy, kdy odsud vyrazila první koněspřežka a bude nás zajímat, co tahle novinka městu přinesla. Pak samozřejmě vystoupáme na místní chloubu – Černou věž. Víte, že takhle se jí neříkalo vždycky a zpočátku měla dokonce pestrou fasádu? Věžní z ní vyhlíželi do kraje a hlásili jakékoliv nebezpečí. Jednou dokonce museli zahánět mračno kobylek. Při procházce nemůžeme minout ani slavné Masné krámy a zastavíme se i u sochy zakladatele města Přemysla Otakara II.


České Budějovice
Stezka na Onen svět
Staré památky, ale i moderní architekturu a taky krásnou přírodu budeme obdivovat na jihu Čech. Trasa, po které se na toulky vydáme, nás dovede na Onen svět. Ale buďte v klidu, tenhle název patří osadě, která je cílovým místem nejdelší, bezmála sedmdesátikilometrové naučné stezky u nás. Odstartujeme z Týna nad Vltavou, konkrétně z místa, kde bývalo městské popraviště. Dopřejeme si výhled, který býval tím posledním pro mnoho odsouzenců. Další zastávku si dopřejeme kupříkladu u barokního zámku v Kolodějích nebo u potoka, který dostal jméno Židova strouha. A bude nás zajímat, jak k němu přišel. Čeká nás taky Bechyňská duha. Mnozí z vás už asi tuší, že bude řeč o mostu, který býval v době svého vzniku nejvyšším železobetonovým obloukem v Československu.


Stezka na Onen svět
Jan Žižka z Trocnova
O Janu Žižkovi všichni víme hlavně to, že byl zdatným vojevůdcem. Hodně se toho napsalo o tom, jak vedl husity do bitev, o zbraních, s nimiž je učil bojovat. Ale o jeho dětství a rodině jsme slyšeli zřídka. Nahlédnout do jeho soukromí můžeme v nové expozici v rodném Trocnově nedaleko Českých Budějovic.

