Reportáže v regionech
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká zůstává pro příznivce památek otevřený i přes zimu. A v těchto dnech můžou návštěvníci ještě zavítat do druhého patra bývalého šlechtického sídla, v němž při přestavbě před zhruba 150 lety vzniky apartmány pro vzácné hosty z řad příbuzenstva, příslušníků jiných rodů nebo významných osobností z celé Evropy. Ti se sem sjížděli ještě před vypuknutím druhé světové války. Často jezdívali na hony, které místní panstvo s oblibou pořádalo. Prohlédneme si luxusní prostory, které ovšem v minulých desetiletích sloužily jako sklady. Bude nás zajímat, co všechno tu měli hosté k dispozici. Kromě komorných taky šoféra, který byl připraven kdykoliv je dopravit například do lázní. A dozvíme se taky, co všechno tady odborníci při obnově pokojů objevili.


Zámek Hluboká nad Vltavou
Putování po Vltavě
Po Vltavě si dopřejeme další výlet z jižních Čech směrem k Praze. Zastavíme se u Hněvkovické plavební komory, která usnadní cestu nejen malým, ale i velkým lodím. V Týně nad Vltavou zavzpomínáme na časy, kdy se tu na břehu stavěly lodě, ale taky na škody, které dokázala řeka napáchat. A připravili jsme pro vás i odpověď na otázku, jak dlouho putovali voraři domů na jih, poté, co dopravili zboží nebo dřevo tam, kam měli. Navíc zjistíme, proč se o jejich manželkách říkalo, že v létě byly bez muže a v zimě bez peněz. Na soutoku Vltavy a Lužnice nepřehlédneme kapličku připomínající dávné bitky s lapky, kteří trápili zdejší kraj. A při cestě podél skal si uvědomíme, jak mistrně museli plavci pod vedením takzvaného vrátného vést svá těžká plavidla s lidmi i nákladem.


Putování po Vltavě
Sýpka Stropnice
Časy, kdy na jihu Čech u říčky Stropnice stával mlýn, připomíná velká sýpka na obilí. Dočkala se obnovy a proměnila se v malé muzeum Novohradska. Představuje historii či osobnosti příhraničního kraje. Návštěvníci tu samozřejmě můžou proniknout i do tajů mlynářského řemesla a vyzkoušet si zemědělskou techniku. Dozvědí se spoustu zajímavostí o prastarých nástrojích, ale rovněž o technických zázracích z doby zhruba před sto lety. Třeba o výtahu, který obilí dopravoval do vyšších pater sýpky. Řeč bude ale i o přírodě Novohradských hor a životě zdejších lidí. K činnostem, kterým se kdysi hojně věnovali, patřila kupříkladu tvorba podmaleb na skle.

Sýpka Stropnice
Čápi
V Dubném u Českých Budějovic tentokrát nebudeme obdivovat žádnou pamětihodnost ani něčí šikovné ručičky, ale místní celebrity. Možná vás to překvapí, ale stali se jimi čápi bílí. Poprvé se tu usadili už v roce 1932, jak se píše ve farní kronice. Tehdy ovšem na střeše fary. Později se jim zalíbilo na té kostelní. Od té doby se v Dubném vylíhlo spousta malých čápat. V roce 2012 sem poprvé přiletěl Max. Mimochodem potomek francouzsko-švýcarského páru Romeo a Julie. A pravidelně se sem od té doby vrací. Místní dokonce nechali ve výškách nainstalovat kameru, aby mohli sledovat každý jeho krok a mít přehled o dění v hnízdě bez toho, že by se museli šplhat nahoru. Díky ní můžeme poznat příběh Maxe, jeho partnerky a potomků, být svědky veselých i smutných chvilek v životě téhle rodinky.


Čápi
Zámek Mitrowicz
Mnohé z jihočeských zámků jsou proslulé daleko za hranicemi naší země. My se ale společně vypravíme k jednomu, o němž ví zatím málokdo. K zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Donedávna nikdy nebyly jeho brány milovníkům pamětihodností zpřístupněny, letos tu zahajují teprve druhou návštěvnickou sezonu. Navíc to s bývalým šlechtickým sídlem vypadalo v minulém století dost bledě a kdo ví, co by ho čekalo, kdyby se ho neujali dva nadšenci. Dopřáli mu rozsáhlou rekonstrukci, díky níž se můžeme i my vypravit proti proudu času a připomenout si zdejší pány. První z nich, Adam Čabalický ze Soutic tu nechal vybudovat ve druhé polovině 16. století renesanční tvrz, současnou barokní podobu pak sídlu dopřál František Karel Wratislaw z Mitrowitcz.

