Reportáže v regionech
Vrbenské rybníky
Doslova ptačím rájem jsou Vrbenské rybníky, které se rozkládají na severozápadním okraji Českých Budějovic. Jsou čtyři: Černiš, Domin, Starý a Nový Vrbenský. Společně zaujímají plochu čítající bezmála 250 hektarů a jsou domovem stovek druhů vodních opeřenců. Díky tomu se taky staly vzácnou přírodní rezervací a patří i do evropské sítě chráněných oblastí Natura 2000. Detaily o obyvatelích rybníků i jejich životě se dozvíte na naučné stezce, která se lokalitou vine.


Vrbenské rybníky
České Budějovice
České Budějovice založil král Přemysl Otakar II. v roce 1265 na soutoku Vltavy a Malše. Místo vybral velmi strategické. Řeky město chránily, ale zároveň mu přinášely vodu a také zisky z obchodu. V minulém století ovšem oba toky začaly sloužit nejen místním rovněž k odpočinku a rekreaci. Na jejich březích se mimo jiné objevily půjčovny loděk. Dnes hladinu brázdí i větší lodě na pravidelných linkách nebo při vyhlídkových plavbách. My si při jedné z nich z paluby prohlédneme například některé památky jihočeské metropole a vydáme se také směrem k Hluboké nad Vltavou.


České Budějovice
Z Opatovic do hlubocké zoo
Když se řekne Hluboká nad Vltavou, většina z nás si vybaví tamní proslulý novogotický zámek. My se ale vypravíme do podzámčí. I v okolí honosného sídla totiž najdete spoustu míst, která stojí za návštěvu. My vás zavedeme do takřka neznámé vísky Opatovice. Vznikla už někdy ve středověku, současnou podobu ovšem získala až v 19. století. Díky zachovalé lidové architektuře byla dokonce před bezmála třiceti roky vyhlášena vesnickou památkovou zónou. A doputujeme do hlubocké zoologické zahrady, která letos slaví obdivuhodné kulaté narozeniny, a zjistíme, jaké novinky v ní pro návštěvníky přichystali.


Z Opatovic do hlubocké zoo
Z Hluboké lodí a na kole
Přestože většina návštěvníků Hluboké nad Vltavou míří na proslulý zámek, my se vydáme jinam. I okolí totiž nabízí nevšední podívanou a navíc umožňuje zkombinovat cestu na kole a po vodě. Čeká nás úzká soutěska mezi skálami na řece, tajemná zákoutí, vzpomínky na slavnou vorařskou historii i zřícenina gotického hradu z doby vlády Karla IV. Třiadvacetikilometrová trasa do bývalé vorařské vesnice Purkarec a zpět začíná a končí na břehu Vltavy nedaleko zmiňovaného zámeckého areálu. Ještě než šlápneme do pedálu, poplujeme parníkem a krásy zdejší krajiny budeme obdivovat z jeho paluby.


Z Hluboké lodí a na kole
Buškův hamr
Jeden ze tří dochovaných funkčních hamrů u nás najdete nedaleko Trhových Svinů v jižních Čechách. Buškův hamr je vlastně kovárna na vodní pohon. Voda je přiváděna z náhonu přímo do dřevěných vantrok a na tři mlýnská kola. Každé z nich je možné spustit zvlášť. První pohání buchar, další brus a třetí měchy, které vhání vzduch do výhně. Hamr je dodnes funkční a čas od času v něm návštěvníci zastihnou při práci s rozžhaveným železem kováře. Dřív tu pracovalo až 10 urostlých a zdatných mužů. Prozradíme vám, co jejich práce obnášela. Na své si tu ovšem přijdou i ženy. Pro ty je připravena ukázka toho, jak fungovala hamernická domácnost.

