Reportáže v regionech
Muzeum automobilů, kočárů a motocyklů
I v Pořežanech mají své muzeum. 800 čtverečních metrů totiž stačilo vltavotýnskému panu Jiříčkovi na vytvoření muzea. V něm vystavuje všechno, co má kola, co jezdí: od historických pohádkových kočárů po auta nebo veteránské motorky. Padesátileté úsilí, které vynaložil majitel muzea na to, aby shromáždil ty skvosty, jimiž se chlubí, stálo za to. Vidět, jak byly vybaveny vozy, když vozily panstvo, nebo kde stáli lokajové při jízdě, bude zajímat snad i vás.


Pořežany
Mlynář
Mlynářské řemeslo – kdysi velmi uznávaná profese. Každý pořádný mlynář byl totiž zároveň nejen truhlář. Jan Bezděka z Čakovce u Českých Budějovic je jedním z novodobých českých mlynářů, kteří se rozhodli pokračovat v rodinné tradici. Pan Bezděka má ve svém Podevrážském mlýnu i unikátní zařízení – uvidíte jaké.


Podevrážský mlýn
Budějovické pivo
Když v Českých Budějovicích jdete od kašny kteroukoliv ulicí, můžete si být téměř jisti, že v některém z domů, které tu stojí, se vařilo pivo. Budějovičtí totiž varné právo získali a jaksepatří na něj byli pyšní. Projdeme se centrem jihočeské metropole a celý tento výlet bude vlastně pojat jako encyklopedie piva. Tamní mok si oblíbili i leckde ve světě. V Muzeu piva Českých Budějovic ale uvidíte mnohem víc. Třeba kuriozní sbírku veselých pijáckých pohlednic. Jen pozor na bludný kámen. Je pár kroků od kašny.


Muzeum piva České Budějovice
Havíři v Rudolfově
Havířský příběh o devatenácti zastaveních – i tak bychom mohli nazvat naše poslední zastavení. Zajeli jsme do Rudolfova, města nedaleko od Českých Budějovic. Původně havířská osada, v níž v 16. století vrcholilo stříbrné šílenství, vyrůstaly tady štoly, ve kterých se havíři s primitivními nástroji a pomůckami snaží vykutat horniny: nejčastěji třebas galenit nebo pyrit – právě v nich se totiž stříbro ukrývalo.


Rudolfov
Koi kapři
Koi? Zvláštní slovo, ale odborníci vědí, o co jde. V Japonsku, odkud k nám slovo dorazilo, jde o tradici, která je stará kolem dvou tisíc let. Jde totiž o japonského kapra – a ten symbolizuje tamním mužnost, odvahu a štěstí. My jsme navštívili pana Luďka Štecha. Žije nedaleko Hluboké nad Vltavou, ve Zlivy, a právě tady si s manželkou založil největší chovnou stanici koi kapříků.

