Reportáže v regionech
Jezuitský poutní areál v Římově
14 kilometrů od Českých Budějovic narazíte na malou obec Římov, která se už od 17. století pyšní významným poutním místem, které tady vybudovali jezuiti. Ti přišli v roce 1622 právě do Římova a zřídili si tady své sídlo. Podle legendy se jednomu z nich zjevil Kristus s křížem a Panna Marie. Té tady bylo postavené loreto neboli svatý domek. Je obehnáno čtyřmi rameny ambitů s arkádami.
Zajímavý je i kostel svatého Ducha, ve kterém byl původně umístěn barokní oltář, a který byl později zasvěcen svatým Janu a Pavlovi, kteří měli kraj zbavit moru. Roste tu i statná stará lípa – už víc než 660 let, kvůli které posunul stavbu poutního místa stavitel Jan Gurrer o deset metrů dál. Místo samo je opředeno spoustou zajímavých pověstí.


Jezuitský poutní areál v Římově
Knihař
Johanes Guttenberg, vynálezce knihtisku, by se určitě radoval z naší další výpravy do Týna nad Vltavou. Bude totiž o hodném knihaři. I když v jeho případě bychom měli spíš napsat velké H. Hodný se totiž jmenuje – a je mistrem svého oboru – umí „vyrobit“ nádherné výpravné knihy v uměleckých vazbách. Vyučil se u svého otce a buňky uměleckého knihařského řemesla podědili i jeho synové.


Knihař
Formanství
Prý měli v jedné vysoké botě příbor, ve druhé pak dratev a šídlo na opravy. Víte, o kom je řeč, a tušíte, proč s sebou tito lidé vozili právě tyhle věci? Pokud ne, pak v první reportáži z jihozápadních Čech vás pozveme mezi formany a formanky. Jedna z nich totiž bude hlavní hrdinkou prvního povídání. Paní Anna Froňková ze selského rodu pochází a ke koňům měla vždycky dobrý vztah. V dobách kolektivizace se rozhodla pracovat v JZD. Jak jinak než jako kočí. Nesnadnou práci provázelo hlavně dřív i nebezpečí.


Formanství
Muzeum motocyklů
Kašna se Samsonem, Černá věž, Masné krámy – a víc už bychom snad ani nemuseli říkat. Vítejte v Českých Budějovicích. Dnes ale trochu jinak, než je znáte. Ani mnozí místní nevědí, že Budějovice se můžou pochlubit i motorkami. A díky sběrateli Petru Hošťálkovi se i my projdeme Jihočeským motocyklovým muzeem. A nenechte se zmást, výlet nemusí být jen mužskou záležitostí.


Muzeum motocyklů v Českých Budějovicích
Muzeum žehliček
Kolik máte doma žehliček? Obvykle jedna stačí, protože sama činnost žehlení není zrovna tou oblíbenou a vyhledávanou. Kousek od Vimperka leží obec Včelná. V ní žije rodina Nuskových a ti mají žehlicích přístrojů víc než tisíc. Aby ne, sbírají je už přes 45 let. Žehlili prý už staří Egypťané, žehličky se našly v Pompejích. Dnešním elektrickým žehličkám předcházely leckteré typy – a i ty uvidíte.

