Reportáže v regionech
Mělník
Mělník vznikl nad soutokem Labe a Vltavy ve 13. století. Už od toho devátého se ale v oblasti dařilo pěstování révy vinné a je tomu tak dodnes. Během roku se tu pořádá několik vinařských akcí. Výrobu a skladování vína v sudech můžete vidět na mělnickém zámku. My se však budeme věnovat místním architektonickým pamětihodnostem. Historické jádro města není velké, projdete jej za krátkou chvíli, ale přitom potkáte spoustu zajímavých památek. Nahlédneme i do podzemí, kde nás čeká opravdová rarita.


Mělník
Zámek Mělník
Mělník je známý především jako místo, kde se spojuje Labe s Vltavou. A podle jedné z teorií se první z řek zasloužila i o jeho jméno. Žilo v ní prý totiž hodně lososů a těm se ve staročeštině říkalo mělnice. Poprvé se tento název města objevil na denárech kněžny Emmy, manželky knížete Boleslava z 10. století. V té době se také začala psát historie místního šlechtického sídla. Otevřené je celoročně, tak se vydáme na prohlídku.


Zámek Mělník
Sochař Václav Levý
Václav Levý je považován za zakladatele moderního českého sochařství. Jeho začátky ale vůbec nebyly snadné. Už odmalička si rád vyřezával, jenže rodiče neměli pro jeho zálibu pochopení. Nechali ho vyučit kolářem a pak poslali na výchovu do kláštera, kde pomáhal v kuchyni. Kdo ví, jestli by právě tam nestrávil svůj život nebýt toho, že potkal osvíceného mecenáše, který rozpoznal jeho talent. Díky němu dnes můžeme obdivovat umělcova díla ve výstavních síních či svatostáncích, ale také v unikátní galerii v pískovcových skalách mezi obcemi Liběchov a Želízy na Mělnicku. Společně si prohlédneme, co všechno v ní tehdy začínající tvůrce zvěčnil.


Sochař Václav Levý
Libiš
Libiš na Mělnicku dostala údajně svůj název podle kněžny Libuše, která zde nechala podle pověsti postavit pohanský chrám. U rychtáře na zahradě nechala prý zase zakopat železnou korunu pro krále ze selského lidu. My se ale vypravíme za jinými poklady. Obec se pyšní jednou katolickou památkou, o níž moc lidí neví. Interiér místního kostela sv. Jakuba Většího přitom doslova bere dech. Svatostánek postavený ve 2. polovině 14. století má původní středověkou výzdobou pokryté všechny stěny lodi i presbytáře. Jako první příchozí uvidí sv. Kryštofa. Lidi totiž věřili, že jeho obraz má ochrannou roli. Objevují se tu taky výjevy ze života Panny Marie a Krista, umučení sv. Vavřince, Klanění tří králů a další.


Libiš
Zámek Liblice
Obec Liblice patří k nejstarším na Mělnicku. První zmínky o ní pocházejí již z roku 1254. V 60. letech 20. století byla spojena s blízkou obcí Byšice pod jednu správu, ale od roku 1990 je už zase samostatná. Pozornost si zaslouží kostel sv. Václava nebo kaple z roku 1699, kterou navrhl Ital Giovanni Alliprandi. Největším lákadlem pro turisty však je barokní zámek, dílo stejného architekta. Od poloviny minulého věku ho využívají čeští akademici. A po rekonstrukci se stal opět chloubou Liblic. Návštěvníci v něm můžou obdivovat pokoje s historickým nábytkem a taky stará kachlová kamna. Nejreprezentativnější prostorou je Mramorový sál v 1. patře, který se pyšní dvěma obřími lustry.

