Reportáže v regionech
Mikuláš ve Francově Lhotě
K nejznámějším adventním tradicícm patří Mikulášské obchůzky. Objevovaly se u nás už ve 14. století, ale tehdy vesnice obcházel průvod plný masek podobný tomu masopustnímu. Později se ztenčil na trojici Mikuláš, čert a anděl, i dnes ovšem narazíte na výjimky. Třeba na Valašsku potkáte smrtku, koníka nebo slaměnku. Celá družina navíc vyráží do ulic hned třikrát, aby stihla obejít všechny chalupy. K jedné jsme se přidali ve Francově Lhotě na samé hranici se Slovenskem.


Mikuláš ve Francově Lhotě
Valašské Klobouky
Valašské Klobouky leží v údolí mezi kopci Vizovických vrchů a Bílých Karpat. Najdete v nich řadu památek, například staré roubenky, někdejší radnici ze 16. století nebo kostel Povýšení sv. Kříže. Spousta dalších historických domů bohužel podlehla ničivému požáru v roce 1896. Při následné obnově vyrostla řada domů, které patří k místním chloubám. Některé z nich navrhl zdejší rodák, věhlasný architekt Hubert Gessner. Po jeho stopách se společně vydáme a připomeneme si i další slavné osobnosti s městem spjaté.


Valašské Klobouky
Slavičín
Slavičín najdete v podhůří Bílých Karpat na hranici se Slovenskem. Pyšní se dlouhou historií, už v roce 1256 tu podle historických pramenů stávaly kostel a fara. Jenže v 17. a 18. století čelilo městečko několika požárům. Velkého rozkvětu se pak naopak dočkalo za první republiky, kdy tu místní podnikatel Jan Pivečka založil firmu na výrobu obuvi a také nechal vybudovat park, který měl zaměstnancům jeho továrny sloužit k odpočinku. Ten patří k místním chloubám i v současnosti, tak se jím společně projdeme.


Slavičín
Štípané holubičky
Ve Valašských Kloboukách bylo hlavním zdrojem obživy tkaní vyhlášených ovčích houní, později i šití zdobených valašských papučí. Místní si přivydělávali také výrobou dřevěných vařeček a lopat nebo třeba košíků z proutí. Kromě předmětů užitkových se podomácku dělaly i dekorativní, například štípané holubičky, které tady uměl vyřezat skoro každý. Dříve velmi rozšířené tvorbě se dnes věnuje jen pár řezbářů. Jedním z nich je Josef Šperling, se kterým vás seznámíme.


Štípané holubičky
Řezbář Matyáš
V Městském muzeu ve Valašských Kloboukách můžete v těchto dnech navštívit výstavu místního rodáka řezbáře Zdeňka Matyáše. Umělec, který v loňském roce oslavil sedmdesátku, na ní představuje 49 dřevěných soch a reliéfů. Jeho díla zdobí řadu míst na východní Moravě, například Liptál, Soláň, Velké Karlovice nebo Horní Lideč. My se ale vypravíme také do jeho dílny, kde ho budeme sledovat při práci a dozvíme se mimo jiné, jak se k ní dostal.

