Hledání v reportážích

Vyhledávat podle regionů »

Obec Kamýk

Obec Kamýk Kamýk na Litoměřicku je prý nejmalebnější obcí Českého Středohoří. Zdobí ho rozlehlé sady a také tajemná zřícenina nad obcí. Hrad, ze kterého zůstalo už jen torzo, nechalo prý místní panstvo vystavět už na počátku 14. století. Tehdy ho alespoň poprvé zmiňují historické dokumenty. Až do 17. století sloužil jako sídlo, pak ale zůstal opuštěný a začal chátrat. Vbrzku by se prý měl dočkat rekonstrukce. Ze zříceniny se rozhlédneme daleko do kraje a také se projdeme po naučné stezce. Ta připomíná, že tu kdysi pobýval Bedřich Smetana. A nebyl prý jediným umělcem, kterému zdejší krajina učarovala.

MapaObec Kamýk
videoObec Kamýk
...
video video

Obec Kamýk

Porta Bohemica

Porta Bohemica Řeka Labe, procházející napříč Ústeckým krajem, vytvořila velmi nevšední krajinu s hlubokým zářezem říčního údolí. Během plavby, kterou podnikneme na lodi Porta Bohemica 1, je možné vychutnat nádherné panoráma Českého středohoří s typickými kužely vyhaslých sopek a unikátní přírodní útvar Porta Bohemica – Brána Čech, jak se nazývá kaňonovité údolí Labe.

Loď, moderní a bezpečná, je určena až pro 300 osob – brázdí hladinu Labe na svých pravidelných cestách mezi Ústím nad Labem, Velkými Žernoseky, jezerem v Píšťanech, Lovosicemi, Litoměřicemi, Roudnicí nad Labem a Štětím.

Na lodi je k dispozici nekuřácká lodní restaurace „Létající ryba“ s celkovou kapacitou 220 míst, kde si během plavby můžete pochutnat na obědě či večeři. Mimo hlavní sezonu restaurace nabízí rychlé občerstvení. Na lodi je možné přepravovat až 130 jízdních kol. Mimo pravidelný jízdní řád je možné si loď pronajmout pro různé společenské akce a výlety s živou hudbou a občerstvením.

První osobní parník se v Ústí objevil už v roce 1841. A pak následovaly další a fungovaly jako takové lodní autobusy. Zastávky měly prakticky ve všech vesnicích lemujících břeh Labe. Za Portou Bohemicou pokrývají stráně terasy s žernoseckými vinicemi a za nimi čeká pasažéry tajemná odbočka. Z hlavního toku Labe loď vpluje do zarostlého kanálu. Na jeho konci se otvírá vodní plocha Píšťanského jezera.

MapaPorta Bohemica
videoPorta Bohemica
...
video video

Porta Bohemica

Radobýl

Radobýl Putování Českem zakončíme na kopci, který vlastně zavinil smrt významného poety 19. století Karla Hynka Máchy. Říká se mu Radobýl. Tento kopec se nachází v horské hradbě Českého středohoří u Litoměřic. Má tvar pravidelné homole a svou výškou až tak docela neoslňuje.

Vrchol je travnatý a nabízí ničím nestíněný výhled po širokém okolí. Právě z Radobýlu viděl Mácha požár, který se mu stal osudným. Z kopce si prohlédneme i panorama Českého středohoří, údolí řeky Labe i roviny České křídové tabule, z nichž vystupuje hora Říp.

Od 3. května 1622 je na radobýlském vrchu kříž – původně dřevěný, dnes železný. Radobýl je vlastně čedičová kupa, jako většina kopců v Českém středohoří.

Těžařské činnosti se tady dařilo vždycky. Ale nejen jí. Osvědčilo se tady i vinařství. Od raného středověku se totiž Radobýl mohl pyšnit nejsevernější vinicí v zemi, a to díky Karlu IV., který v roce 1369 podepsal darovací listinu, podle které Radobýl připadl Litoměřicím.

MapaRadobýl
videoRadobýl
...
video video

Radobýl

Korozluky

Korozluky Korozluky – podivné slovo značící spíš složení dvou podstatných jmen. Kolo a ruka. Ve skutečnosti ale jde o zámeček, který se nachází v obci Korozluky u Mostu. V 19. století byl zrekonstruován s fasádou italské renesanční vily.

V dobách socialistických sloužil jako internát, pak se dostal do rukou stavebního inženýra Miroslava Perouta. Naštěstí. Podařilo se mu ji zachránit a z hrobníkovy lopaty ji vzal na poslední chvíli. Na stavbu byl totiž už vydán demoliční výměr.

Z původní ruiny se stala zajímavá stavba, opravovalo se 14 let a dostalo se i na kapli svatého Josefa z roku 1871. Obě památky, jak zámek, tak kaple dnes slouží veřejnosti. První patro nechal nový majitel zbudovat tak, jako by tam pořád bydlela šlechta, vše dle původní historické dokumentace a jednotlivé pokoje jsou rozděleny dokonce podle toho, jsou-li určeny pro dámy nebo pány.

Část vybavení pochází z vlastních zdrojů, zbytek zapůjčily jiné památkové objekty a muzea. Mříže, zábradlí a kamenné portály hledal majitel po skládkách a sběrnách odpadů. Když se boural starý Most hlavně kvůli uhlí, na památky se moc ohledů nebralo.

A stavba je zajímavá i pro geology. Ti zjistili při zkoumání Jánského vrchu, že jde vlastně o nejstarší sopku v Českém středohoří.

MapaKorozluky
videoKorozluky
...
video video

Korozluky

Hrad Trosky

Hrad Trosky Dominantou Českého středohoří je zřícenina hradu Trosky. Pod ním najdete obec Rovensko. A v ní zas pak starobylou dřevěnou zvonici. Její historie i příběh tří čtyřapůltunových zvonů sahá až do roku 1370. Za třicetileté války byla vypálena a žár roztavil i její zvony, přesto to netrvalo ani rok a Rovenští postavili zvonici novou. A vy tak díky nim můžete po 33 schodech vystoupat až k Rebelantským zvonům. A proč rebelantským? To nám prozradí průvodkyně paní Marie Pánková.

MapaHrad Trosky
videoHrad Trosky
...
video video

Hrad Trosky

Další stránky:« 4 5 6 7 8