Hledání v reportážích

Vyhledávat podle regionů »

Krásy Českého středohoří

Krásy <u> Českého středohoří</u>České středohoří si určitě zaslouží naší pozornost. Tentokrát vás zavedeme do jeho jihozápadní části. Prozradíme si něco o vzniku celé oblasti, za níž vděčíme sopečné činnosti. A samozřejmě si prohlédneme několik zajímavých děl paní Přírody. K největším geologickým unikátům tu patří Kamenná slunce. Dnes je místo chráněnou přírodní památkou. Najdete tu několik desítek Sluncí od těch maličkých až po obří. S kamennými sluníčky v zádech se vypravíme k dalšímu zajímavému útvaru, který najdeme na vrchu Kuzov. I o něm vám prozradíme víc. A neošidíme vás ani o procházku podél potoka, kterému se říká Granátka. Co má společného se vzácnými kamínky? Buďte bez obav, dozvíte se to. A vaše oko i duši jistě potěší taky místní flora.

MapaKrásy Českého středohoří
videoKrásy Českého středohoří
...
video video

Krásy Českého středohoří

Buková hora

Buková hora V Českém středohoří se tentokrát nebudeme do kraje rozhlížet z jeho nejvyšší a taky nejznámější hory Milešovky, ale z méně známé Bukové hory. Jméno dostala nejspíš podle stromů, které tu rostly. Vrchol najdete v nadmořské výšce 683 metrů, ale o víc než dvě stě metrů blíž k obloze to má vysílací věž, která na něm vyrostla a je nejvyšší betonovou stavbou u nás. Vydáme se společně taky k Humboldtově vyhlídce, místu, které dostalo jméno podle slavného německého přírodovědce Alexandra von Humboldta. Ten si České středohoří zamiloval, rád se sem vracel a v roce 1837 vystoupal právě i na Bukovou horu. Příznivce horolezeckého sportu pak potěšíme zastávkou v Ptačích stěnách nebo taky Ptačích kamenech. Skalní město se nachází vysoko nad údolím, kterým protéká Labe.

MapaBuková hora
videoBuková hora
...
video video

Buková hora

Muzeum českého granátu

Muzeum českého granátu Určitě jste už někdy slyšeli o drobounkých temně rudých kamíncích, které pocházejí z Čech a dobývají svět. Ano, máme na mysli slavné české granáty. Rájem pro ty, kteří by je chtěli hledat, by jistě bylo České Středohoří. Ale byť je jimi jeho část doslova posetá, hledání není jednoduché. Jsou opravdu malinké, pětimilimetrové patří už k těm velkým, osmimilimetrové k raritám. V Muzeu českého granátu v Třebenicích si prohlédneme třetí největší u nás, váží přes dva gramy a velký je víc než dvanáct milimetrů. V muzeu se taky dozvíme, jak se granáty zpracovávaly. A prohlédneme si krásné šperky, které z nich klenotníci vyrobili pro Ulriku von Levetzow, lásku básníka J. W. Goetheho. Možná i ona věřila v jejich magickou sílu. Podle legend totiž posilovaly srdce, zaháněly starosti a smutek a taky dokázaly chránit a pomáhat v lásce.

MapaMuzeum českého granátu
videoMuzeum českého granátu
...
video video

Muzeum českého granátu

Sopky v Českém středohoří

Sopky v <u> Českém středohoří</u>Za sopkami ohrožujícími svými výbuchy všechno živé v okolí se tentokrát vypravíme do Českého středohoří. Ale nemusíte se bát, žádné nebezpečí nám nehrozí. K tomu, abyste místo zelených vršků zahlédli jícny vulkánů, musíte hodně popustit uzdu své představivosti. Před dávnými časy tak ale opravdu tenhle kraj vypadal a dodnes řada zajímavých přírodních útvarů dokazuje, že tu bylo v tomhle ohledu hodně rušno. My naše putování začneme v Homoli u Panny, kde se narodil jeden z nejvýznamnějších evropských vulkanologů Josef Emanuel Hibsch. Díky němu si můžeme i dnes prohlédnout například slavné Varhany u Kamenického Šenova. Na jejich vzniku se podílela chladnoucí a tuhnoucí láva. Jenže nechybělo moc a tenhle skvost byl vytěžen. Zachránil ho právě J. E. Hibsch, který vykoupil pozemek a dosáhl zastavení těžby.

MapaSopky v Českém středohoří
videoSopky v Českém středohoří
...
video video

Sopky v Českém středohoří

Rozhledna Studenec

Rozhledna Studenec Vrch Studenec je dominantou západní části Lužických hor. Své dnešní jméno dostal podle potoka s velmi chladnou vodou, který pramení na jeho svazích. V polovině 19. století se mu ovšem ještě říkalo Ferdinandův kámen. Zhruba v té době nechal na jeho vrcholu tehdejší majitel panství kníže Kinský vybudovat dřevěnou rozhlednu. Ta nevydržela dlouho, takže ji ještě na konci století nahradila rozhledna železná. Připomíná tak trochu slavnou Eifellovku, ocelová konstrukce je spojovaná nýty. Přestože už měla namále, místním se podařilo ji zachránit, před několika lety byla poměrně složitě opravena a zase nabízí krásný výhled do kraje. Dohlédnout můžete do Českosaského Švýcarska i do Českého Středohoří. V okolí rozhledny můžete narazit i na další památky, které místní pečlivě opravují. A jednou ročně se pod vrchem taky koná rekonstrukce velké prusko-rakouské bitvy.

MapaRozhledna Studenec
videoRozhledna Studenec
...
video video

Rozhledna Studenec

Další stránky:« 4 5 6 7 8