Hledání v reportážích

Vyhledávat podle regionů »

Stezka po zaniklých obcích pod Bukovou horou

Stezka po zaniklých obcích pod Bukovou horou K dominantám Českého středohoří patří Buková hora, na které se navíc tyčí nejvyšší betonová stavba v zemi sloužící coby televizní vysílač. Život v krajině kolem vrchu nebyl jednoduchý. Ve druhé polovině minulého století tu dokonce zaniklo hned několik vsí a samot. Některé z nich chátraly už od odsunu německých obyvatel, další lidé kvůli špatné dostupnosti opustili v následujících desetiletích. Mezi ruinami chalup turisty provede značená trasa a nově také originální tištěný průvodce.

MapaStezka po zaniklých obcích pod Bukovou horou
videoStezka po zaniklých obcích pod Bukovou horou
...
video video

Stezka po zaniklých obcích pod Bukovou horou

Naučná stezka Kaňon Labe

Naučná stezka Kaňon Labe Při své cestě k naší současné hranici s Německem musela řeka Labe překonat dvě pohoří. Nejprve vulkanické České středohoří, kam se noří známou Portou Bohemicou. A poté ho ještě za Děčínem čekaly Labské pískovce. A právě v nich si vyhloubila kaňon, který je nejmohutnějším pískovcovým v celé Evropě. Není proto divu, že toto monumentální údolí láká už přes tři století k procházkám milovníky krásné přírody i úchvatných výhledů. Jako houby po dešti tu pro ně už v 18. věku vyrůstaly vyhlídky. Některé z nich od roku 2015 spojuje naučná stezka, po které se společně projdeme.

MapaNaučná stezka Kaňon Labe
videoNaučná stezka Kaňon Labe
...
video video

Naučná stezka Kaňon Labe

Buková hora

Buková hora K dominantám Českého středohoří mezi Ústím nad Labem a Děčínem patří Buková hora tyčící se do bezmála sedmi set metrů nad mořem. Její vrchol téměř 50 let nejvyšší betonová stavba v Česku – 223 metrů vysoký televizní vysílač. První zařízení šířící televizní signál na něm ovšem vyrostlo už v padesátých letech. V srpnu 1968 se odtud po obsazení Československé televize šířilo vysílání se zprávami z provizorního pražského studia odsuzujícími okupaci naší země vojsky Varšavské smlouvy. Technická památka není veřejnosti přístupná, ale my vám její prohlídku nabídneme.

MapaBuková hora
videoBuková hora
...
video video

Buková hora

Úštěk

Úštěk Úštěk najdete na rozhraní Českého středohoří a Kokořínska. Rušno bylo v okolí skalního ostrohu nad soutokem dvou potoků už v 10. století. Procházela tudy totiž stará obchodní stezka z Litoměřic, po níž mířili kupci do Lužice. A při ní vznikla ves, která byla kolem roku 1361 povýšena na město. Jeho jádro si původní středověký ráz zachovalo dodnes. I proto bylo v roce 1980 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací, nejmenší svého druhu u nás. My vám ukážeme její největší chlouby. Zavítáme samozřejmě i do vyhlášeného muzea pekelníků a prohlédneme si místní unikát, takzvané ptačí domky.

MapaÚštěk
videoÚštěk
...
video video

Úštěk

Kostomlaty

Kostomlaty Zříceninu hradu Kostomlaty najdete na vysokém horském hřebenu Březiny, vybíhajícím ze severozápadních svahů Českého středohoří. V době svého vzniku býval poměrně luxusním sídlem. Proto o něj projevila zájem řada významných šlechtických rodů, a dokonce i Karel IV. Na konci husitské éry se ho pak zmocnil jeden z válečníků, který tu podle pověsti dodnes straší. Koncem 16. století panstvo těžko přístupné místo opustilo a odstěhovalo se do pohodlnějšího zámku ve vsi. Hrad potom chátral až do 19. století. Tehdy mu milovníci historie mu přisoudili úlohu bájného sídla neexistujícího vojvody, podle kterého mu začali říkat Sukoslav. Uvést vše na pravou míru se, mimo jiné, snaží Spolek pro záchranu hradu Kostomlaty.

MapaKostomlaty
videoKostomlaty
...
video video

Kostomlaty

Další stránky:1 2 3 4 5 »