Hledání v reportážích
Hibschova stezka
Nejstarší naučnou stezku u nás najdete v Českém středohoří. Nese jméno významného a světově uznávaného badatele z přelomu 19. a 20. století, který právě v tomto malebném pohoří působil. Dílo Josefa Emanuela Hibsche je vskutku monumentální a mimořádné a odborníci z něj čerpají dodnes. Za svého života se zasazoval o ochranu geologických přírodních památek. Právě díky němu můžeme ještě dnes obdivovat třeba takzvané Varhany, tedy ukázku sloupcovité odlučnosti čediče na Panské skále u Kamenického Šenova. Připomeneme si ho.


Hibschova stezka
Sklářský ráj ve Velichově
Uprostřed Českého středohoří kousek od Ústí nad Labem stála odedávna osada Velichov s několika domy. Po roce 1945 zanikla a v průběhu desítek let se jednotlivá stavení proměnila v ruiny. Louky, kde se dřív pásl dobytek, zarostly plevelem a křovím. V roce 2008 objevil Velichov Milan Talský a romantické místo v lůně přírody mu učarovalo. Domy i pastviny obnovil, a dokonce tu vybudoval muzeum skla, které u nás nemá obdoby. Do jeho Sklářského ráje se vypravíme.


Sklářská ráj ve Velichově
Muzeum českého granátu
Daleko za hranicemi země proslavily naši zemi české granáty. Podobné drahé kameny nenajdete nikde jinde na světě. Utvářely se ve velkých hloubkách v době před 600 miliony lety a sopečnou činností byly vyneseny na zemský povrch. Odnepaměti je lidé nacházeli i na jihovýchodním okraji Českého středohoří. Ve městě Třebenice tam proto vzniklo muzeum těmto červeným kamínkům věnované.


Muzeum českého granátu
Skanzen Zubrnice
Nejmladší skanzen v Česku a jediný na severu Čech najdete v jednom z údolí Českého středohoří, v prastaré obci Zubrnice nedaleko Ústí nad Labem. Vznikal postupně už od konce sedmdesátých let minulého století a první okruh se veřejnosti otevřel v roce 1988. Na rozdíl od jiných muzeí lidové architektury jsou tady chráněné objekty vsazeny mezi obytné domy, a tak není snadné rozpoznat, kde vlastně končí expozice a začíná obyčejná vesnice. Celek působí dojmem, že tu všechna stavení stojí odnepaměti. Několik zajímavosti na návštěvníky čeká i za humny vesnice.


Skanzen Zubrnice
Naučná stezka po stráních labského kaňonu
První naučnou stezku po stráních labského kaňonu v Českém středohoří vytyčili dobrovolníci ze svazu ochránců přírody už v polovině 80. let minulého století. Od té doby na ní zapracoval zub času, a tak se v letošním roce její obnovy ujali pracovníci ústeckého muzea. Vytvořili nové, originální informační tabule a také se čas od času ujímají role erudovaných průvodců. A tak si můžete přitom vybrat, zda se na náročnou túru vydáte s botanikem, entomologem, ornitologem nebo geologem

