27 minut

20. leden 2008

Obsah dílu

Synagoga v Praze — Kronikář z Chebu — Romské muzeum — Ranč Vápenka — Restaurátor lamp — Muzeum J. Š. Baara

Části dílu

01:28
Synagoga v Praze
  Pražskou část označovanou jako židovské ghetto poznamenaly mnohdy osudově pohromy a katastrofy, včetně požárů. Přesto se vždycky jakoby zázrakem vyhnuly Staronové synagoze. Možná to bylo i proto, že kameny na její stavbu prý nosili sami andělé z Jeruzaléma. Židé ale říkají, že tím hlavním důvodem bylo to, že nad stavbou držel a drží dodnes ochrannou ruku Golem Rabiho Löwiho. Jestli se na posvátném místě nachází i dnes, nikdo neví – půdu, kde by měl nalézt své útočiště, naposled viděl před dvěma sty lety vrchní rabín Ezechiel Landau.
  05:30
  Kronikář z Chebu
   Chebský archiv s bedlivostí opatruje kroniky, jejichž první popsané stránky spatřily světlo světa před pěti sty lety. Ta nejstarší je od Pankráce Engelharta z Hazelbachu – jedinečná písemnost, jejíž krása je umocněna i jedinečnými kresbami. 43. kronikář města Cheb se snaží navázat na mistrnou tradici. Jmenuje se Jindřich Turek a bude naším průvodcem, který nás seznámí s tím, co je na takové kronice nejpracnější.
   09:30
   Romské muzeum
    Romové k nám doputovali ze své indické pravlasti. Odsud si taky přivezli nejen sklon ke kočovnému způsobu života, ale i některé dovednosti řemeslné. V brněnském Muzeu romské kultury si prohlídneme krásnou šperkařskou výzdobu romských žen nebo jejich tradiční oděvy a seznámím se i se způsobem jejich odívání. Nejoblíbenější barvou byla červená – magická barva symbolizující lásku a vášeň.
    13:05
    Ranč Vápenka
     Pan Votava si na svém pozemku v Jestřebích horách zřídil ranč. Důvod k tomu měl vlastně jediný: obliba v indiánech a indiánském způsobu života. Už jako malý si přál mít koně. Sen si splnil až jako sedmadvacetiletý. Dnes už má početné dvacetihlavé stádo – bizonů. Na své farmě tráví většinu volného času a není sám, kdo si tohle rančování zamiloval a na Vápenku se rád vrací.
     17:02
     Restaurátor lamp
      Pan Zdeněk Zmydlený bydlí na okraji Prahy a jeho největší zálibou je sběratelství. Zaměřil se na kočárové lampy. Protože době kočárů přálo hlavně 18. a 19. století, nedochovalo se moc poznámek mistrů lampářských. Svítilny se vyráběly z pocínovaného nebo mosazného plechu a ukrývaly v sobě svíčku nebo nádržku s petrolejem.
      20:45
      Muzeum J. Š. Baara
       Deset kilometrů od Domažlic narazíte na obec Klenčí pod Čerchovem, kterou proslavil Jindřich Šimon Baar – básník, prozaik i farář, jemuž učarovala místa, která důvěrně znal – znalec Chodů, chodského prostředí a chodských zvyků. Chtěl se stát učitelem, češtinářem, jenže nikoli osud, ale hlavně rodiče jeho snu příliš nevěřili a možná se i báli toho, že by nákladná studia zruinovala už tak chudou rodinu. Mladý Jindřich Šimon skončil nakonec v lyceálním římskokatolickém semináři. Neproslul jako věhlasný kněz, ale jako spisovatel.
       24:17
       Soutěž
        Severomoravské městečko Příbor proslavil především lékař, psychiatr a zakladatel psychoanalýzy – Sigmund Freud. Před 152 lety tam totiž přišel na svět a v jeho rodném domě si dnes můžete prohlédnou expozici věnovanou právě tomuto věhlasnému znalci lidské duše. I samotné město ale stojí za vidění. Patří mezi nejstarší v oblasti a dobu jeho založení, tedy 13. století, pamatuje i starobylý kostel Narození Panny Marie.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        27. leden 2008

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám