Celovečerní dokument o ikoně socialismu s lidskou tváří – Alexandru Dubčekovi

Na málokterou osobnost z naší nedávné historie jsou tak rozdílné názory, jako na Alexandra Dubčeka. Není divu, že si slovenský Robert Kirchhoff vybral osobní i politické životní zvraty osudu Alexandra Dubčeka jako ústřední téma svého dokumentu, ve kterém se známého politika představí coby člověka, jehož životní odkaz je sice v naší společnosti stále živý a diskutovaný, ale do hloubky nepoznaný.

Většina pamětníků i současníků ho zná jako vizionáře a tajemníka, idealistu, elitního a přitom lidového politika, který poznal pocity moci i pocítil dno absolutní bezmoci, vítězství a prohry. Alexander Dubček k sobě vždycky jako magnet přitahoval přívržence, obdivovatele i nemilosrdné kritiky. A to jak v období železné opony, tak i sjednocené Evropy.

Režisér Robert Kirchhoff slibuje, že v připravovaném filmu nabídne: „První komplexní film o Alexandru Dubčekovi (1921–1992) – přesvědčeném komunistovi, idealistovi, sociální demokratovi, spořádaném člověku, kterému byla vlastní disciplína, nechyběly velké ambice, ale ani smysl pro spravedlnost. Zároveň to byl člověk s naprostou normální lidskou povahou, v níž se se uměl zkoncentrovat strach z vlastního selhání, ale také velká potřeba sebereflexe ve vysoké politice. Pamětníci neokázalých Dubčekových vystoupení na veřejnosti vždy připomínají, že byl po dlouhé době politikem, který dokázal vnést lidskost do světa, kde po desetiletí nebyla.“

Podle tvůrců dokumentu Všichni lidé budou bratři nepůjde o čistý portrét. „Pokoušíme se o návrat v čase, zpovídáme svědky Dubčekova života. Prostřednictvím pohledu na jednu osobnost bychom chtěli nastavit zobrazit období před rokem 1989 a po něm. Prostřednictvím vyprávění příběhu o ikoně socialismu s lidskou tváří bychom rádi přiblížili malou část velké historie Československa,“ vysvětluje režisér Robert Kirchhoff.

V kinech od 2023

Napište nám