Putování ve stopách zmizelého amerického obchodníka s hedvábím za Čechy, kteří našli v Thajsku zaslíbenou zemi (2004) Režie Z. Cejnková

Dokumentární film Druhý život vypráví na pozadí příběhu Jima Thompsona, přezdívaného Hedvábný král, o několika Češích, kteří se rozhodli opustit vše, co měli ve své domovině, a odejít do Thajska, aby tam začali svůj druhý život.

V bangkockém domě amerického obchodníka Jima Thompsona se začíná tajemný osud tohoto výjimečného muže, včetně jeho nečekaného zmizení (poté, co tento muž oživil skomírající obchod s hedvábím v Thajsku po 2. světové válce, zmizel beze stopy v džungli v 60. letech). Buddhistické chrámy jsou zdrojem "informací", protože po svém zmizení se Američan stal "bóthisavou", dle buddhistického učení mystickým mužem, chránícím thajský lid. Thajští mniši s ním proto mohou komunikovat…

Z Bangkoku vede cesta na sever do Sukhothai, bývalého hlavního města země. Toto kvetoucí místo bylo opuštěno v 18. století, zapomenuto a před nedávnem opět objeveno. V troskách jeho slávy hledá štěstí mnoho Evropanů. Posléze nás pátrání zavede hlouběji do džungle, do zmizelého světa khmerských chrámů u města Phiami. Tato oblast je místem, kde byl americký obchodník naposledy viděn…

Policie změní radikálně naše putování, a to na daleký thajský jih. Na ostrově Phuket nás přivítá bývalý Čechoslovák, který zde našel svůj domov. Vlado je původem Slovák, dlouhá léta pracoval jako pilot a při své práci se dostal do Vietnamu a do Thajska. To setkání mu bylo osudné, ve svých padesáti letech se rozhodl začít nový život právě tady. S Vladem díky jeho podnikatelskému duchu objevíme kouzlo ostrova a jeho zákoutí, budeme uvedeni do niterného světa místních lidí.

Stále přibývá otázek. Například proč Thajsko přitahuje cizince různého ražení? Kromě obchodu to může být krása a čistota panenské přírody. Takovou nalezneme na ostrovech Andamanského moře, kde znovu potkáme rodáka z Čech. Zde mezi nádhernými kužely ostrovů si svůj druhý život zařídil jeden milovník podmořského světa, Marek Novák z Prahy. Spolu s ním pojedeme lodí na Similan Islands, což je ráj potápěčů a patří ke třem světově nejuznávanějším potápěčským lokalitám. Zdejší nádherná zákoutí nad i pod vodou obdivoval sám Jacques-Yves Cousteau, průkopník zkoumání podmořského života a filmování pod vodou.

Navštívíme také další Thajce - ty, kteří byli díky své práci svědky toho, jak se jejich krásná příroda stává nedílnou součástí slavných hollywoodských filmů. V Thajsku se točil James Bond, Pláž s Leonardem di Capriem a další.

Tradiční zábavou jižního Thajska je stínové divadlo. Ve městě Nakhon Si Thammarat a Krabi příběh českého dobrodruha pokračuje. Kontemplujeme v klášterech, tajně hovoříme s mystickými „bóthisatvy“, až objevíme tajemnou jeskyni v zátoce Phang-Nga. Snažíme se rozluštit poselství dávných kreseb, vytvořených neznámou civilizací.

Objevené stopy a poselství nás dovedou do centra buddhistické víry Wat Mahathat, kde má celý příběh poněkud nečekané vyústění…

Ať se na osud Čechů v Thajsku díváme z jakéhokoliv úhlu, musíme jim trochu závidět. Přestože opustili svou rodnou zemi, našli svou zemi zaslíbenou, kterou milují a odkud nechtějí odejít. Možná jim můžeme tak trochu závidět i odvahu, se kterou radikálně změnili svůj život a vkročili do neznámého, i když krásného světa.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument