Budeme závidět Čechům, kteří našli v Thajsku zaslíbenou zemi?

Dokumentární film Druhý život vypráví na pozadí příběhu Jima Thompsona, přezdívaného Hedvábný král, o několika Češích, kteří se rozhodli opustit vše, co měli ve své domovině, a odejít do Thajska, aby tam začali svůj druhý život.

V bangkockém domě amerického obchodníka Jima Thompsona se začíná tajemný osud tohoto výjimečného muže a obchodníka s hedvábím, včetně jeho nečekaného zmizení v džungli v 60. letech. Buddhistické chrámy jsou zdrojem "informací", protože po svém zmizení se Američan stal "bóthisavou", dle buddhistického učení mystickým mužem, chránícím thajský lid. Thajští mniši s ním proto mohou komunikovat...

Další putování po Thajsku nás zavede do bývalého hlavního města Sukthothau, v jehož troskách hledá štěstí mnoho Evropanů, do zmizelého světa khmerských chrámů u města Phiami či na ostrov Phuket. Zde štáb přivítal bývalý Čechoslovák, který v tomto tropickém ráji našel svůj domov. Vlado je původem Slovák, dlouhá léta pracoval jako pilot a při své práci se dostal do Vietnamu a Thajska. Setkání mu bylo osudné – ve svých padesáti letech se rozhodl začít nový život právě tady. S Vladem díky jeho podnikatelskému duchu objevíme kouzlo ostrova a jeho zákoutí, budeme uvedeni do niterného světa místních lidí.

Další setkání s naším rodákem proběhne na ostrovech Andamanského moře, kde si zařídil druhý život milovník podmořského světa Marek Novák. Spolu s ním pojedeme lodí na Similan Islands, což je ráj potápěčů a patří ke třem světově nejuznávanějším potápěčským lokalitám.

Ať se na osud Čechů v Thajsku díváme z jakéhokoliv úhlu, musíme jim trochu závidět. Přestože opustili svou rodnou zemi, našli svou zemi zaslíbenou, kterou milují a odkud nechtějí odejít. Možná jim můžeme tak trochu závidět i odvahu, se kterou radikálně změnili svůj život a vkročili do neznámého, i když krásného světa.

Napište nám