Jen v pohádkách dokáže velká láska vysvobodit lidskou duši z pekla. Drama Francie, Španělska a Kolumbie (1999). Hrají: G. Jaramillo, A. Ballesteros, J. D. Restrepo, M. Busquets a další. Režie Barbet Schroeder. (Ve španělském znění s titulky)

Drama Strážný anděl vrahů se odehrává v dnešní Kolumbii. Stárnoucí spisovatel Fernando po dlouhé době přijíždí do svého rodného města. Záhy však zjišťuje, že se místa, v nichž prožil mládí, za dobu jeho nepřítomnosti proměnila v džungli. Vládne v ní strach a teror drogových mafií, která ovládla nejen kontrolu nad svým územím, ale i nad většinou mladých chlapců, pocházejících z nejchudších vrstev obyvatelstva. Ti vinou bídy, nevzdělanosti a všeobecného chaosu, který městu vládne, v naivní touze po dobrodružství a snadném zbohatnutí houfně nasedají do ďábelského kolotoče, který je cestou plnou násilí, prostituce a drog rychle unáší k jedinému smutnému konci. Fernando se záhy seznámí se s mladíkem Alexisem, který pekelnou cestu už bohužel nastoupil a živí se jako prostitut a nájemný vrah. Fernando se všemožně snaží odvrátit Alexise z osudové cesty, zdá se však, že boj o chlapcovu duši je už předem prohraný.

Snímek uznávaného režiséra a producenta Barbeta Schroedera – produkoval například řadu filmů klasika francouzské nové vlny Erica Rohmera – se šokující otevřenou formou dotýká jednoho velmi aktuálního a bohužel stále se rozšiřujícího společenského problému – kriminality mladistvých, která obzvláště v některých zemích Latinské Ameriky dosahuje děsivých rozměrů. Tímto jevem se zabývalo a zabývá mnoho tvůrců hraných filmů, málokterý se ale odvážil zajít v zobrazení děsivé reality tak daleko jako právě režisér Schroeder.

Tento poněkud kontroverzní, syrový, avšak velmi sugestivní filmový počin s naléhavým společensko-morálním apelem získal několik cen na mezinárodních filmových festivalech, mj. Zlatou medaili na MFF v Benátkách.

Napište nám