Záznam inscenace známé ruské opery z Mariinského divadla v Petrohradě. Libreto podle eposu Slovo o pluku Igorově napsal skladatel.
Účinkují: N. Putilin, G. Gorčakova, J. Akimov, S. Alexaškin, V. Vanějev, O. Borodina a další. Orchestr Kirovovy opery řídí V. Gergiev. Divadelní režie J. Sokovkin a I. Sabitov. Televizní režie A. Cronvall.

Alexander Porfirjevič Borodin od mládí tíhnul k hudbě - už jako desetiletý se pokoušel komponovat - nicméně jeho nemenší vášní byla věda. V rodném městě proto vystudoval na Medicínsko-chirurgické akademii chemii a medicínu a v těchto oborech získal i akademický titul. Poté ještě dva roky studoval v Německu. Po návratu domů se stal řádným profesorem na petrohradské lékařské akademii.

V roce 1862 se setkal s Balakirevem, u něhož pak začal studovat kompozici. Současně se seznámil s Rimským-Korsakovem a Cézarem Kjujem, s nimiž pak založil uměleckou skupinu zvanou Mocná hrstka, jejímž cílem bylo vytvoření ruské národní hudby s využitím všech výdobytků tehdejší západoevropské hudby.

Po řadě úspěšných děl symfonických i komorních mu kritik V. V. Stasov doporučil napsat i operu podle staroruského eposu Slovo o pluku Igorově. Skladatele tato myšlenka zaujala a v roce 1869 si napsal k opeře sám libreto a pustil se do její kompozice. Ačkoli na Knížeti Igorovi pracoval plných 18 let, operu zcela nedokončil. Po jeho smrti v roce 1887 ji doinstrumentovali jeho přátelé Rimskij-Korsakov a Glazunov.

Toto monumentální, bezmála čtyřhodinové dílo, mělo premiéru v říjnu 1890 v petrohradském Mariinském divadle v nastudování českého dirigenta K. A. Kučery.

V českých zemích byla pak tato opera uvedena o devět let později v Národním divadle v Praze.

Pro diváky České televize je připraven záznam inscenace Knížete Igora z Mariinského divadla v Petrohradě, kde toto náročné dílo o čtyřech dějstvích s prologem nastudoval se souborem Kirovovy opery její šéf, světoznámý dirigent Valerij Gergiev. Režiséry inscenace jsou Jevgenij Sokovnin a Irkin Sabitov, scéna je dílem Iriny Arsinivové, choreografem je Michail Fokin.

Hlavní role ztvárnili přední sólisté souboru: Nikolaj Putilin (Igor), Galina Gorčakova (Jaroslavna), Jevgenij Akimov (Vladimír), Sergej Alexaškin (Galický), Vladimir Vanějev (Končak), Olga Borodina (Končakovna) a další.

Napište nám