Nikdy není pozdě proměnit svůj život, porušit zavedené a prázdné rituály a najít lásku i vlastní sebevědomí. Koprodukční snímek ČT, který zvítězil v šesti kategoriích cen Český lev 2017. Hrají: Z. Kronerová, P. Nový, D. Vízek, V. Neužil, T. Vilhelmová, P. Špalková, M. Daniel a další. Kamera D. Marek. Scénář a režie B. Sláma

Pořad bylo možné přehrát do 31. 5. 2021
Video není k dispozici

Šedesátnice Hana prožívá love story, zatímco tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů filmu má nějaké tajemství. Haniným nečekaným spojencem se stává vnuk Ivánek, který si zamiloval nejen svérázného Broňu, ale i jeho slepici Adélu a otužileckou komunitu na břehu Vltavy. Příběh rozkrývající nelehké vztahy mezi třemi generacemi přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku.

O tom vypráví film Bohdana Slámy Bába z ledu, do kterého režisér obsadil Zuzanu Kronerovou coby Hanu, která oddaně slouží svým infantilním synům (Marek Daniel a Václav Neužil) a jejich manželkám (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová). Ale také o přelomových životních situacích, osudových setkáních, která člověku umožní být sám sebou a vidět věci zvenku. Právě díky setkání se samorostem a otužilcem Broňou (Pavel Nový) je Hana schopna nahlédnout svůj život z jiného úhlu, od základu jej změnit, najít si cestu k introvertnímu vnukovi Ivánkovi a oprostit se od nezdravého obskakování svých synáčků, jejichž partnerské vztahy se začínají pomalu, ale jistě hroutit.

Vodu a otužování jako kulisu pro šedesátnickou love-story si režisér Bohdan Sláma nevybral náhodou. „Voda má neuvěřitelně očistnou moc, dá se v ní utopit trápení. Když se ponoříte do studené vody, je to jako ocitnout se v kosmickém prostoru. Živel je neúprosně kolem vás, organismus se stáhne do sebe. Když vylezete, opět se roztáhne a vyplaví se endorfiny,“ říká Sláma, který je sám aktivním otužilcem. „Prvním impulzem byl nápad, který spojuje téma rodiny, revolty a otužování,“ dodává režisér. Představitelé hlavních rolí Zuzana Kronerová a Pavel Nový museli kvůli filmu podstoupit aktivní otužilecký trénink, neboť ve filmu skutečně vstupují nejen do zimní Vltavy, ale i třeba rybníku Boleváku. Ve filmu se v rolích otužilců objeví také herci Marie Ludvíková nebo Luboš Veselý a také členové I. plaveckého klubu otužilců Praha.„Scénář filmu se mi moc líbil hned, ale tajně jsem doufala, že téma otužování se z filmu časem vytratí,“ směje se Zuzana Kronerová, která se díky filmu aktivně otužuje i nadále. „To, že jsem se z největšího zimomřivce stala otužilcem, se mi zdá stále neuvěřitelné,“ dodává Kronerová. Ve filmu hraje Hanu, která předtím, než pozná svérázného Broňu, spíše živoří, než že by žila svůj život. „Myslím, že Hana nemá ráda ani samu sebe, takže neumí projevit city ani k nejbližším, například ke svému vnukovi,“ říká herečka. „Jasně, že ho má ráda, stejně jako své dospělé syny, ty si ale rozmazlí a cítí povinnost jim stále pomáhat a řešit jejich problémy. A oni tuto její oběť přijímají jako samozřejmost,“ dodává Kronerová.

Ukázka „Plavky“

Ukázka „Plavky“

Bába z ledu

Právě otužilec Broňa v podání Pavla Nového pak nevědomky uvede do pohybu vztahy v celé rodině. Navíc je to do určité míry exot a samorost a tento kontrast vůči jemné Haně její syny, kteří jí vlastně ani nový vztah nepřejí, pobouří. „Broňa je chlap ošlehaný životem. Prostě kovboj, akorát má místo krav a koní slepice a autobus,“ říká Zuzana Kronerová, podle které se tak v postavách hlavních hrdinů potkají dva diametrálně odlišné světy. „Ti dva nemají nic společného. Ale Broňa má něco, co Haně bytostně chybí. Je svobodný,“ dodává Kronerová.

Přestože Broňa není žádný intelektuál, má v sobě přirozenou moudrost, ví, co je správné a normální, a s jeho pomocí se Hana začne dívat na spoustu věcí jinak a také dělat spoustu věcí jinak. Najde si díky němu nové přátele v otužileckém klubu. V Broňově obytném autobusu, který je zároveň i kurníkem, absolvuje výlety za otužováním a zažije nová dobrodružství. Začne se více věnovat sobě a svému novému vztahu než posluhování svým nesamostatným synáčkům. Manželství jejích synů se vlivem událostí začnou rozpadat a rodinná pouta trhat. Paradoxně se Hana díky tomu sblíží s vnukem Ivánkem, na kterého přestanou mít jeho rodiče čas. Navíc začnou ze skříní vylézat rodinní kostlivci. A nejen v Hanině rodině.

„Že se pak ukáže, že Broňa není úplný ideál, je dobře. Je to živý člověk, jak se říká, z masa a kostí, a ne nějaký mdlý hrdina z románu,“ myslí si Zuzana Kronerová. I tak však Broňa navždy zůstane mužem, který dal Haně zcela nový vítr do plachet. „Setkání, která nás někam posunou, jsou důležitá. Ne nasměrují, ale posunou. To platí pro oba dva hrdiny stejně,“ doplňuje herec Pavel Nový. Hana prozře a nakonec sama zjistí, jak dětinští a nevyzrálí její synové jsou. „Infantilní člověk nestojí dostatečně pevně na vlastních nohách a v jeho očích za jeho problémy vlastně může celý svět, v první řadě tedy matka,“ upřesňuje Bohdan Sláma, podle něhož je podstatou příběhu Hanina revolta proti podřadnému postavení v rodině a téma mezigeneračního souznění. „Film má dobrý konec, všechny někam posune,“ uzavírá režisér.

Snímek Bába z ledu vznikl v česko-slovensko-francouzské koprodukci. Koproducenty za Českou republiku jsou Negativ, Česká televize, Barrandov Studio a i/o post. Film podpořil Státní fond kinematografie. Distributorem filmu je společnost Falcon. Do mezinárodní distribuce ho zakoupila společnost Match Factory.

Stopáž102 minut
Rok výroby 2017
 D ST AD HD
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize