Hudební dokument o šéfdirigentovi Zdeňku Mácalovi

Po deseti letech, kdy v čele České filharmonie stáli dirigenti zahraniční (1993-1996 Gerd Albrecht; 1998-2003 Vladimir Ashkenazy), se před toto naše první symfonické těleso postavil v roce 2003 opět šéfdirigent českého původu - brněnský rodák Zdeněk Mácal.

První setkání orchestru a dirigenta se uskutečnilo již v roce 1966, kdy v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro společně přednesli První symfonii Bohuslava Martinů. Následovala společná zahraniční turné i nahrávání několika titulů pro Supraphon. Po sovětské okupaci Zdeněk Mácal odešel v srpnu 1968 do zahraničí, kde řídil postupně více než sto šedesát orchestrů. Jeho návrat do původní vlasti byl spojen opět s Českou filharmonií, kterou dirigoval během Pražského jara v letech 1996 a 1997.

Šéfdirigentem České filharmonie byl Zdeněk Mácal jmenován k 1. srpnu 2003. Ve své nové funkci se poprvé představil během prvního zahraničního turné sezony do Německa (Weimar, Wiesbaden) a Itálie (Merano) ve dnech 25.- 30. srpna 2003. Všechny koncerty, v jejichž rámci vystoupila i sopranistka Gabriela Beňačková, se setkaly jak u publika, tak i u odborné veřejnosti s nebývalým ohlasem. Režisér Jan Mudra podal v tomto dokumentu z roku 2003 ucelený pohled na tuto významnou osobnost našeho hudebního života.

Napište nám