Šampaňské s jedem, to není nejvhodnější nápoj na přípitek. Nejnovější verze stejnojmenného detektivního románu Agathy Christie. Britský film.
Hrají: P. Collinsová, O. Ford Davies, K. Cranham, J. Firth, J. Wilby, S. Hampshireová a další. Režie Tristram Powell.

Společnost, která se toho večera sesedla kolem stolu v exkluzivním londýnském nočním klubu, se tu sešla za jediným cílem: oslavit dnešní hattrick mladé nadějné hvězdy, nedávné akvizice týmu fotbalového magnáta Bartona. Nikdo z nich v tu chvíli netušil, že sem přišli, aby byli svědky vraždy. Tím méně, že obětí bude mladá, atraktivní Bartonova žena Rosemary, kterou, podle slov její sestry Iris, musel mít každý rád. Pravda, Rosemary se několikrát v minulosti pokusila o sebevraždu, ale že by se chtěla zabít právě teď, a tak demonstrativním způsobem? Catherine a Geoffrey, manželský pár, dodnes pracující pro MI5 (přestože už oba mají nárok na zasloužený důchod), o tom pochybují od prvního okamžiku. A výsledky pitvy dají jejich pochybnostem za pravdu. Jenomže kdo z té vznešené a vážené společnosti mohl do Rosemaryiny sklenky šampaňského nasypat kyanid draselný? A proč to udělal?

Nejnovější verze Perlivého kyanidu je už druhou televizní adaptací tohoto stejnojmenného románu a je - podobně jako první americká verze z roku 1983 - posunuta v čase směrem do současnosti. Jakoby autoři cítili potřebu přibližovat dílo nekorunované královny detektivek dnešnímu divákovi. Pravda, příběh tím poněkud ztrácí onu klasickou "christieovskou" atmosféru, v níž se museli detektivové dobírat faktů poněkud složitějšími (a pro diváka možná zajímavějšími) způsoby, zato nám zase nabízí pohled na nejmodernější vymoženosti počítačové techniky, využívané v dnešní kriminalistické praxi.

Napište nám