Elitní kriminalistka Helena Káhnová, zločinci z Berdychova gangu a herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová v dokumentární gangsterce o podsvětí a největší zločinecké organizaci 90. let

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Zákon Helena

Souhrnný trest byl v řádu stovek let odnětí svobody - policistka získala odměnu 10 tisíc korun a povýšení, které jí následně bylo odebráno. Kdo je skutečně elitní detektivka, která poslala za mříže desítky lidí v kauze tzv. Berdychova gangu? Během čtyř let plných strachu se Petra Nesvačilová potkávala s lidmi z podsvětí, proti kterým Helena bojovala. Podařilo se jí navázat filmový vztah i se samotným Berdychem a bývalými členy jeho gangu. Co motivuje jednu policistku postavit se mafii?

Kreativní producent ČT Petr Kubica, který do projektu vstoupil během natáčení o něm říká: „Film je ve svém žánru naprosto ojedinělý, nikdy jsem takové výpovědi ve filmu neviděl. Je to velký film.“ Česká televize film exkluzivně odvysílá v jedné jediné repríze hned 8. listopadu večer.

Dokument byl takém zahajovacím filmem MFDF Ji.hlava. Ředitele festivalu Marka Hovorku zaujalo, že zatímco současné televizní detektivní seriály vycházejí z témat, se kterými se každodenně setkáváme v novinách či v televizi - podsvětí, korupce, propojeni byznysu a politiky či policie a galerky, dokumentární filmy se takovým tématům z různých důvodů spíše vyhýbají. Film režisérky Petry Nesvačilové je vzácnou výjimkou. Nepřistupuje ovšem k tématu publicisticky, je výsledkem několikaleté odvážné cesty po odvrácené straně naší každodennosti.

Film vznikl v produkci společnosti Background Films s.r.o., koproducentem filmu je Česká televize a FAMU, vznikl s finanční podporou Státního fondu kinematografie.

Řekli o filmu


Režisérka Petra Nesvačilová

Při práci na tomto filmu jsem si uvědomila, že je kolem nás svět, o kterém často nemáme vůbec ponětí a že je blíže, než si myslíme. A pokud máme, tak jen ve velmi mlhavých představách. Ale kolem nás je svět, struktura podsvětí, která má svá pravidla, své zákony, své dobro a zlo. A tato struktura je napojena až do těch nejvyšších míst jako je vláda a rozhodují i o našich životech. A přijde mi důležité tento svět zachytit.


Erik Tabery

Filmová událost roku.


Ondřej Štindl

Fakt, skutečně, opravdu dobrej film.


Kamila Zlatušková

Můj soukromý tip na film.


Samopalník Tony

GangsterKa ženskou rukou.


David Berdych

Ten film je hrozně temnej. Příště toč, Petro, o někom, kdo něco umí.


Stopáž78 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize