Magnesia Litera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostního večera spojeného s vyhlášením nejlepších knih uplynulého roku moderují Daniela Písařovicová a Jiří Havelka

Slavnostní ceremoniál vyhlášení cen Magnesia Litera se bude letos opět konat v prostorách Nové scény Národního divadla (14. dubna od 20.00 hodin), moderovat jej budou společně Jiří Havelka (zároveň scenárista a režisér slavnostního večera) a Daniela Písařovicová. Letošní ročník byl obeslán 349 přihláškami, což je stejně tolik, kolik bylo přihlášeno v loňském ročníku, v tomto ohledu rekordním. Nejpočetněji je opět zastoupena kategorie Litera za prózu se 78 tituly. Nejvíc přihlášených knih – celkem tři – má spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková; všechny v kategorii knih pro děti a mládež. Knihy kromě nakladatelů přihlašovali i sami autoři a jejich přátelé, dále muzejní a galerijní instituce, univerzity a školy, regionální knihovny i obecní úřady. Celkem knihy přihlásilo 136 subjektů.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Litera ocenila Reinerova Básníka i Stančíkův Mlýn na mumie

  14. 4. 2015

  Knihou roku 2015 cen Magnesia Litera se stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném. Vydalo ji nakladatelství Torst. Kniha, která je výsledkem třicetileté práce, již nasbírala několik významných cen. V nejsledovanější kategorii prózy zvítězil román Petra Stančíka Mlýn na mumie. Vítězové 14. ročníku výročních knižních cen byli dnes večer vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla. Ceremoniál jste mohli sledovat živě na ČT art. Záznam najdete níže v tomto článku.

 • Nominace na Magnesii Literu: Pálenka

  13. 4. 2015

  Mladý český učitel v drsném prostředí rumunského Banátu zachycuje své myšlenky a zážitky ve dvaačtyřiceti krátkých textech. Sám chce však zůstat anonymní. Příběhy sebrané do knihy nazvané Pálenka pocházejí od autora, který se ve své prvotině představuje jako Matěj Hořava. Kniha navržená na cenu Litera pro objev roku je poslední ze 24 nominovaných titulů, které jsme vám v Událostech v kultuře představili. Ceny Magnesia Litera budou předány už v úterý 14. dubna v přímém přenosu na ČT art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Proč obrazy nepotřebují názvy

  12. 4. 2015

  Proč obrazy nepotřebují názvy, to vysvětlují autoři stejnojmenného průvodce světem výtvarného umění. Spisovatel Ondřej Horák s malířem Jiřím Frantou vsadili na přirozenou chuť dětí ptát se a pátrat. Snaha pochopit umělecké dílo tu má podobu detektivky i svého hrdinu, drzého recidivistu Řepu. O cenu Magnesia Litera se titul uchází v kategorii knih pro děti a mládež. O vítězi se rozhodne již v úterý 14. dubna v přímém přenosu na ČT art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Zřetelně nevyprávíš

  11. 4. 2015

  Jak vnímá svět dítě či dospívající a jak své vzpomínky zapíše člověk právě ve chvíli, kdy je jeho dospívání u konce? Naznačuje básnická sbírka Zřetelně nevyprávíš třiadvacetileté Alžběty Michalové. Podle poroty cen Magnesia Litera patří její prvotina k jednomu ze tří objevů roku. O vítězi se rozhodne v úterý 14. dubna v přímém přenosu na ČT art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Muž z hodin

  10. 4. 2015

  Pohádkový příběh osmiletého děvčete a dvou znesvářených hodinářů v rakousko-uherském městě Makovíně je jedním z těch, které mohou zaujmout Magnesii Literu. Spisovatel, novinář a držitel Ceny Jiřího Ortena Vratislav Maňák je za Muže z hodin nominován v kategorii knihy pro děti a mládež. Porota ocenila jeho cit pro jazykovou hru a jinotaj. Ceny letošního ročníku budou vyhlášeny už 14. dubna v přímém přenosu ČT art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Černá bere

  9. 4. 2015

  Poezie spisovatele a lékaře Michala Maršálka je poezií, v níž vládne rozum a přesnost. Se sbírkou Černá bere vstupuje do soutěže o cenu Magnesia Litera. Porota na ní oceňuje mimo jiné básníkův pohled pod slupku lidské racionality. Zda obstojí v konkurenci, bude známo 14. dubna, kdy se ceny udělují v přímém přenosu ČT art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Hagibor

  8. 4. 2015

  Komorní dílo Mileny Slavické Hagibor vypráví příběh tří generací žen, do jejichž života nepřímo, ale přesto velmi citelně zasáhly dějiny druhé poloviny dvacátého století. Z nezávislých výpovědí tří postav se postupně skládá subtilní, neokázalé, precizní vyprávění, které se dovolává čtenářské samostatnosti, nikoli obecných morálních pravd. Obdobně nedoslovně kniha pracuje také s obrazovou částí. Její publikace je i proto nominovaná na Magnesii Literu v kategorii prózy. Přenos z vyhlášení cen Magnesia Litera odvysílá 14. dubna živě ČT Art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Kateřina Vinšová

  7. 4. 2015

  Děj románu se odehrává v zapadlé vesnici na francouzsko-německém pomezí, ale z textu přesné místo ani dobu nevyčtete. Co je ale v knize téměř hmatatelné, jsou temné lidské vlastnosti sobectví, ustrašenosti a zbabělosti. Takto definovali porotci cen Magnesia Litera knihu Philippa Claudela nadepsanou Brodeckova zpráva. Z francouzštiny ji do českého jazyka přeložila Kateřina Vinšová, nominovaná na cenu Litera za překlad. Přenos z vyhlášení cen Magnesia Litera odvysílá 14. dubna živě ČT Art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Imago. Ty trubko!

  6. 4. 2015

  Autobiografický román Hany Lundiakové Imago. Ty trubko! nabízí čtenáři nejen obraz dětství a dospívání s nádechem undergroundu, ale také autorčinu zjevnou vypravěčskou radost. Porota kategorie Litery za prózu si na něm cení to, že svou překotností, meandry a opojností připomíná bouřnou hudební improvizaci. Zda tvůrčí vášeň spisovatelku Lundiakovovou dovedla až k vítězství, bude jasné 14. dubna. Přenos ze slavnostního vyhlášení cen Magnesia Litera přenáší živě ČT Art.

 • Nominace na Magnesii Literu: Básník

  5. 4. 2015

  Exilovému veršotepci Ivanu Blatnému věnoval spisovatel a nakladatel Martin Reiner třicet let svého života. Výsledkem tohoto zájmu není jen vydávání autorových veršů, ale i objemný životopisný román Básník: Román o Ivanu Blatném, který již zvítězil v knižní anketě Lidových novin a nyní soupeří s pěticí dalších titulů o Literu v kategorii próza. Zda básník a prozaik Reiner za svůj opus dostane ocenění i tentokrát, bude jasné 14. dubna. Přenos ze slavnostního vyhlášení cen Magnesia Litera přenáší živě ČT Art.

Stopáž: 60 minut – Rok výroby: 2015 – L  ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.