Vojensko-politické a lidské role našich vojáků v rámci světového konfliktu. Dokumentární snímek R. Moralese uvádíme k 20. výročí vstupu České republiky do NATO

Vstupem do NATO v roce 1999 se výrazně posílilo působení českých vojenských jednotek v rámci vojenských operací po celém světě. Jedna z prvních misí, kde se naše armáda výrazně uplatnila, byla mírová operace KFOR v oblasti dnešního Kosova. V roce 2002 se čeští vojáci zapojili i do protiteroristických operací v rámci mise Trvalá svoboda.

Dokumentární snímek vznikl v roce 2003 především v oblasti Kosova, kde se čeští vojáci snažili usnadnit návrat obyvatelstva zničených měst a obcí ke každodennímu životu v obtížných podmínkách. Film však postihuje globální oblast působení našich jednotek osobní výpovědí vojenského psychologa v Kuvajtu několik týdnů před zahájením války v Iráku. Mise našich ozbrojených složek jsou v tomto snímku představeny vrcholnými představiteli české armády a prostřednictvím každodenních vztahů vojáků s místním obyvatelstvem. Připomeňme si tedy samotné počátky působení naší vojenské síly v rámci Severoatlantické aliance, na niž v pozdějších letech navázaly rozsáhlejší bojové a humanitární úkoly zejména ve výbušných oblastech Afghánistánu a Iráku.

Napište nám