Každý má v sobě silné stránky, jen je objevit. V talk show Jana Mühlfeita najdete možná inspiraci i Vy. Připravili: J. Timková, L. Hendrych, R. Petrenko a další

Vždy usměvavá a velmi extrovertní paní Ladislava Ondráčková má za sebou těžkou životní zkušenost – smrt syna. Je čerstvou důchodkyní a jako naplnění času v důchodu chce pomáhat rodinám, které prožívají obdobnou zkušenost.

Důchodový věk, který je označovaný jako třetí fáze života, bude velkým tématem dnešní doby. Dožíváme se vyššího věku a je na každém z nás, jak se na tuto část života připravíme. Výsledky široce založeného výzkumu ukázaly, že nejšťastnější jsou lidé ve věku kolem 70 let. (Nemají tolik povinností, děti žijí samostatné životy, mají dostatek spánku a relativně volný režim, klid, čas pro sebe, jsou přiměřeně zdraví).

V předchozích dvou životních fázích jsme spíše řešili, co od života chceme. Ve třetí fázi života se vynořuje otázka jiná – mnohem závažnější: Co ještě život chce ode mne? Čím hodnotným ještě přispěju, co bych měl dodělat, aby byl můj život úplný?

Takovou otázku si položila i naše hrdinka Laďka, která se domnívala, že svojí zkušeností se smrtí pomůže lidem, kteří tímto právě procházejí. Při práci s psychoterapeutem a koučem Bohuslavem Jägerem se ukázalo, že Laďka sama nemá zatím tuto těžkou zkušenost zpracovanou. Ukázalo se také, že není dosud vnitřně vypořádaná s rozvodem, že svůj vztah nemá dosud uzavřený. Třetím velmi bolestivým zjištěním bylo, že Laďka ani ekonomicky není dostatečně zajištěná, aby mohla pracovat jako dobrovolník a i v důchodu bude muset vydělávat. Obdivuhodné je, že práci na sobě nevzdala, i když mohla vlastně v „klidu dožít“. Podívejte se, jakou novou životní náplň si připravila a co všechno zvládla sympatická žena, ve které byste, jak sama říká, starobní důchodkyni nehledali.

Do studia přišla paní Ladislavu podpořit herečka Dana Batulková.

Renáta Petrová hovoří s Laďkou Ondráčkovou

Renáta Petrová hovoří s Laďkou Ondráčkovou

Klikněte pro větší obrázek Divadelní a filmová herečka Dana Batulková si ke svým kulatým narozeninám dala vítězství v televizní taneční soutěži. Stejně jako naše dnešní hrdinka pořadu nejen slyší na nové výzvy ve svém životě, ale také je realizuje. Ráda cestuje a poznává a těší se, že na to v budoucnu bude mít více času. Tvrdí, že tomu tak nebylo odjakživa. Jako dítě prý byla velmi introvertní a nijak ambiciózně se neprojevovala. K tomu ji přimělo až extrovertní prostředí divadelní fakulty, kde se člověk už musí prosadit. Tehdy v sobě objevila bojovného ducha, který člověka nenechá usnout na vavřínech. Dana si myslí, že je nutné se hodně učit, když člověk chce dělat to, co si vytýčil. Ale připouští, že u toho zažívá hodně strachu, který je třeba překonat, aby ji na cestě za vytouženým cílem neochromil.

Dana obdivuje paní Ondráčkovou, jak zvládla svůj těžký osud. Přijala pozvání na besedu, kterou v rámci své nové činnosti paní Laďka hodlá brzy uspořádat, a to nejen s ní, ale i s dalšími hosty v Havlíčkově Brodě, kde žije.

Nahlédněte do Knihy pro život Ladislavy Ondráčkové (PDF).

Chat

Na chatu si dnes můžete psát s psychologem a koučem Bohuslavem Jägerem a naší hrdinkou Ladislavou Ondráčkovou. Cesta paní Laďky byla velmi náročná, ptejte se, řekne vám to sama.

Ve čtvrtek 10. března 2016


Kdo je…

Bohuslav Jäger
psycholog

Bohuslav Jäger


Laďka Ondráčková
důchodkyně

Laďka Ondráčková


Renáta Petrová
lékařka

Renáta Petrová


Stopáž28 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrZábava