Každý má v sobě silné stránky, jen je objevit. V talk show Jana Mühlfeita najdete možná inspiraci i Vy. Připravili: J. Timková, L. Hendrych, R. Petrenko a další

V dalším díle pořadu Skrytý potenciál se nám představí hrdina Marek Pavlík. Je to výjimečný člověk, například i tím, že jako jediný z našich hrdinů nepotřeboval nakopnout a motivovat, ale naopak zklidnit. Netradiční byl i jeho tým odborníků – koučka Renata Dvořáková a mentor Marek Orko Vácha, který je římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel a přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Marka přijde inspirovat kanadský velvyslanec v ČR a mistr světa v krasobruslení Otto Jelinek.

Marek se přihlásil do pořadu, protože byl až příliš orientovaný na výkon, na výsledek, neuměl relaxovat. Marek je úspěšný, má krásnou rodinu, dobré zaměstnání, učí na vysoké škole, napsal několik knih. Přesto stále něco hledá. Svůj život bere jako závod a zapomíná ho žít. Spolu s týmem odborníků hledal způsob, jak najít vnitřní naplnění, být soustředěný a trpělivý. Tématem dnešního pořadu je tedy objevení duchovního rozměru v životě. Marek si při práci s odborníky uvědomil svoje postoje a poslání, svoje životní úkoly, došlo mu, že život není závod a je třeba si pečlivě vybírat, čemu věnujeme čas a proč.

Podívejte se, jak se Markovi pracovalo s odborníky a co se mu podařilo.

Rozhovor Marka Pavlíka s Markem Orko Váchou

Rozhovor Marka Pavlíka s Markem Orko Váchou

Klikněte pro větší obrázek Mistr světa v krasobruslení, podnikatel s bruslemi, kanadský politik, ministr sportu i financí, následně český poradce a podnikatel, teď velvyslanec Kanady v Česku. Otto Jelínek odešel z rodné země v roce 1948, kdy s rodiči emigrovali a dojeli až do Kanady. To už ve svých osmi letech chodil se svou sestrou v Praze na krasobruslení, pilně trénoval a vždycky byl podnikavý. O jeho mnohostrannosti svědčí i silné stránky, které ukázal test, který si vyplnil:

  • Vytváří harmonii
  • Je konstruktivní
  • Zvídavý
  • Velitel
  • Konzistentní

Co Čechům chybí, byť jsou mnozí velmi schopní? Optimismus. A slušné chování. Považuje za důležité pěstovat dobré lidské vztahy a harmonii. Ostatně to ve svých mnoha povoláních vždy uznával a praktikoval, protože mu tyto vlastnosti jsou vlastní. A při zpětném pohledu na svůj život doporučuje, aby se lidé jen nehnali životem jako o závod. Je potřeba se věnovat rodině; sám své děti při svém profesionálním zápřahu mnoho let viděl jen málo, čehož dnes lituje. A myslet i na svůj odpočinek, na zažívání toho dobrého, čeho člověk dosáhne.

Netrpělivost, která sužuje Marka, dobře zná, rozčilovali ho především líní lidé. Říká, že hloupí mají naději, že se něco časem naučí, ale pro líné nemá slitování. Sám nelení a ve svých pětasedmdesáti má ještě spoustu plánů před sebou.

Nahlédněte do Knihy pro život Marka Pavlíka (PDF).

Chat

Dnes můžete chatovat s Markem Pavlíkem, který byl jediným hrdinou, jenž nepotřeboval motivovat, ale zklidnit a uzemnit. Jeho mentorem byl vědec, přednosta lékařské fakulty a katolický kněz Marek Orko Vácha. Po odvysílání pořadu vám oba rádi odpoví na otázky.

Ve čtvrtek 17. března 2016


Kdo je…


Marek Pavlík
manažer, vysokoškolský pedagog a publicista

Marek Pavlík


Marek Orko Vácha
biolog, kněz a publicista

Marek Orko Vácha

* 14. 9. 1966


Stopáž28 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrZábava