Každý má v sobě silné stránky, jen je objevit. V nové talk show Jana Mühlfeita najdete možná inspiraci i Vy. Připravili: J. Timková, L. Hendrych, R. Petrenko a další

Dnešní hrdina pořadu Skrytý potenciál Jan Lačňák je obdivuhodný člověk, i když jeho start do života nebyl zrovna lehký. Od narození, až do své dospělosti vyrůstal v dětském domově. Dnes je z něj úspěšný muž, podnikatel, partner a otec tří dětí. Chtěl by mít více času pro svou rodinu a umět vyjádřit lásku. Uvědomuje si, že celý život byl osamělý a trpěl nedostatkem citu. Honzu vedla psycholožka Simona Weiss a kouč Heřman Čadil, přál si setkat se s motivačním trenérem Markem Dzirasou. Dnes se dozvíte, jaká doporučení mu předá host ve studiu – psychiatr Cyril Höschl.

Dnešní téma je velmi zajímavé. Honza si na začátku své práce s koučem přál mít více času na rodinu. Proto začali pracovat s lepší organizací času. Honza si dokonce pořídil papírový diář, aby si mohl zapisovat důležité věci a nesklouzl do starých kolejí neorganizovanosti. Nepodařilo se mu to. Je ukázkovým příkladem toho, že až 96 procent koučovacích zakázek se liší od původního zadání. Proč se mu to nedařilo? Zjednodušeně by se dalo říct, že se podvědomě vyhýbal věcem, které mu moc nejdou, a raději dělal ty, které mu jdou. To znamená – pracoval. Láska a vztahy byly jeho bolavým tématem a jeho v dětství zraněná duše potřebovala péči. Je nesmírně sympatické, že muž ve zralém věku dokáže hovořit o lásce a to i po téměř dvaceti letech manželství. Dnes už to vypadá, že Honza si své sny plní.

Rozhovor Jana Lačňáka s Markem Dzirasou

Rozhovor Jana Lačňáka s Markem Dzirasou

Klikněte pro větší obrázekProf. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych, psychiatr, popularizátor vědy, vysokoškolský pedagog, přednosta Psychiatrické kliniky 3. LF UK v Praze a ředitel Národního ústavu duševního zdraví je hostem Jana Mühlfeita i Jana Lačňáka. Test, který si vyplnil, vřele doporučuje divákům. Je důležité, že se z něj člověk dozví jen samé pozitivní vlastnosti, což žádoucím způsobem posiluje sebevědomí každého jedince. Výsledek testu na profesora Höschla prozradil následující vlastnosti:

  • Komunikativní
  • Sebevědomý
  • Cit pro vztahy
  • Osobní přístup
  • Produktivní

Test silných stránek k profilu dodává:

Nejvíce se mu daří přesvědčit lidi, s nimiž si vytvořil blízký vztah. Z hlediska práce je zaměřený na výsledky, kterých také dosahuje. Jeho nejslabší stránka je oblast strategického myšlení (pokud se nenachází na nižší, než 5. pozici). To znamená, že může dávat přednost práci s ověřenými informacemi od svých zdrojů a pravděpodobně nebude vymýšlet a testovat nové koncepty či nápady.

Sám je vynikající řečník, je schopen velice dobře komunikovat a považuje komunikaci za předpoklad dobrých vzájemných vztahů. Má totiž s naším hrdinou Janem Lačňákem totožnou silnou stránku – cit pro vztahy, který je s komunikací přímo spojen. Stejně jako náš hrdina má profesor Höschl i jistotu, že to, co dělá, je správné. To dává jeho komunikaci silnou váhu, navíc podtrženou schopností přizpůsobit aktuální komunikační styl svým potřebám. Proto jsou oba schopni snadno přesvědčit ostatní o svém názoru.

Na příkladu Jana profesor Höschl potvrzuje, že neúspěch ve škole nemusí nutně znamenat neúspěch v životě a naopak, záleží totiž na mezilidských vztazích a prostředí, do kterého se jedinec dostává. A co se emocí týká, Jana zajímá, k čemu jsou dobré, co přinášejí? Záleží hodně na volbě, kdy které emoce volit a do jaké míry je projevit.

Profesor Höschl rovněž schvaluje Janovi jeho další bohulibý záměr, že chce pomoci dětem z dětských domovů a rozvrácených rodin nikoli financemi či dary, ale zkušeností a praxí u některé významné firmy, čili poskytnout talentovaným dětem know-how, odvahu do podnikání a seberealizaci.

Nahlédněte do Knihy pro život Jana Lačňáka (PDF).

Chat

Na vaše otázky bude odpovídat Jan Lačňák. Jeho velkým tématem byly potlačované emoce. Lásku, kterou nedostal v dětském domově, neumí projevit své rodině, byť ji uvnitř cítí. Jakou neplechu nám v životě dělají potlačené emoce se můžete ptát psycholožky Simony Weiss.

Ve čtvrtek 11. února 2016


Kdo je…

Heřman Čadil
psycholog

Heřman Čadil


Mark Dzirasa
motivační spíkr, kouč a mentor

Mark Dzirasa


Jan Lačňák
podnikatel

Jan Lačňák


Simona Weiss
psycholožka

Simona Weiss


Stopáž29 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrZábava