Každý má v sobě silné stránky, jen je objevit. V talk show Jana Mühlfeita najdete možná inspiraci i Vy. Připravili: J. Timková, L. Hendrych, R. Petrenko a další

V tomto díle Skrytého potenciálu, se seznámíte s Tomášem, který si na prahu padesátky položil otázku, jestli jeho práce a život mají smysl. Zodpovědět mu ji pomohla psycholožka Sylvie Navarová a kouč Rostislav Honus. Pracovat s jeho silnými stránkami ho naučí Jan Mühlfeit, inspiraci i radu mu nabídne také host, kterého si Tomáš přál, Michal Horáček.

Otevíráme zajímavé téma, nad nímž se zamýšlejí lidé od nepaměti, je to téma o smyslu života. Moderátor pořadu Jan Mühlfeit řekl, že si vzpomíná, jak Bill Gates, nejbohatší muž světa, hovořil o tom, že skutečné štěstí začal prožívat, až tehdy, když začal rozdávat svoje peníze lidem, kteří je opravdu potřebovali. Pokud dlouhodobě cítíme, že naše práce má smysl, přináší to rovnováhu mezi úspěchem a štěstím. Jinak se nám může stát, že sice šplháme rychle po žebříku, ale na konci života zjistíme, že náš žebřík byl opřen o špatnou zeď, a to jistě nikdo z nás nechce. Od jisté úrovně finančního zabezpečení si za více peněz nekoupíte štěstí.

Hrdina naší reportáže Tomáš celý život podniká, je velmi pracovitý a úspěšný. Zamýšlí se nad tím, co má a co nemá v jeho životě cenu, přehodnocuje své podnikání a uvažuje o tom, jak svůj následující život skutečně žít.

V průběhu práce s odborníky si vyjasní svoje priority a naplánuje další život. Součástí plánu je prodej firmy, který se mu podaří realizovat v krátké době. Tomáš se před několika lety zamiloval do Austrálie a chce tam částečně žít. Proto se snaží vymyslet nový způsob podnikání, do kterého by Austrálii zahrnul. Velkou překážkou je jen základní znalost anglického jazyka. I na tom Tomáš pracoval. S odborníkem Liborem Činkou hledal způsob, jak se „naučit učit“ podle svého mentálního nastavení.

Ve studiu ho podpořil úspěšný člověk, kterého mnoho let obdivuje, Michal Horáček. Hovořil o snech, touhách i vzdělání a společně s Tomášem si potvrdili, že prodej firmy jim nepřinesl smutek, ale pocit svobody.

Tomášovy silné stránky ukazují, že je rodilý obchodník a pravděpodobně si na základě práce s odborníky vyjasnil mnoho složitých témat. Vyrovnával se s předčasnou smrtí maminky i rozčarováním z toho, že mu žádný kouč nedá návod na to, co a jak má udělat, ale že svrchovanou autoritou, které se vyplatí naslouchat, je především on sám.

Hypnoterapeur Libor Činka hovoří o Tomáši Ovčáčkovi

Hypnoterapeur Libor Činka hovoří o Tomáši Ovčáčkovi

Klikněte pro větší obrázek Textaře, publicistu a spisovatele Michala Horáčka si náš hrdina přál jako svého hosta ve studiu. I Michal Horáček stejně jako Tomáš Ovčáček musel kdysi učinit velké rozhodnutí a dokázal prodat svou velkou firmu. Jak to na něj působilo? Tvrdí, že kromě jiných změn mohl konečně naplňovat své sny, po kterých vždy toužil. A v tom se mu také líbí náš hrdina, že se nebojí udělat velké změny ve svém životě. Sám si po prodeji firmy přednostně předsevzal docílit univerzitního vzdělání. Považuje formální školské vzdělání za podstatné, kvůli diskusi, která se na škole vede, tříbení názorů, vypracovávání úkolů atd. Bylo to zábavné chodit do školy, kde většina profesorů byla mladší než Michal, ale přesto vysokoškolské studium antropologie úspěšně absolvoval a v roce 2011 získal doktorát. Měl také konečně čas napsat pět knih, eseje, básnickou sbírku, libreto pro divadelní opus, šest autorských alb.

Co převzal od rodičů? Měl velkou rodinu, jejíž členové žili ve stejném domě a byly to tvůrčí osobnosti. Každá z nich ho ovlivnila jinak. Nejenže měly různé názory, ale kromě toho, že je zastávaly, podle nich také žily, přesto spolu uměly v toleranci vyžít. Členové Michalovy rodiny se na něm snažili najít to lepší, slabými stránkami se moc nezabývali. Hodně ho vedli ke čtení a různostranně ho inspirovali. Včas do něj vložili to, co chtěli, aby v něm zůstalo.

Michal si vyplnil test silných stránek a vyšly mu následující vlastnosti:

  • Rád se učí
  • Aktivní
  • Zvídavý
  • Předvídavý
  • Intelektuál

Co dále vyplynulo z těchto dispozic?

Má vynikající schopnosti pro vymýšlení nových nápadů na základě posbíraných informací a novinek. Minulost příliš neřeší a je fascinovaný budoucností. Umí vyburcovat ostatní k akci nebo činu, aby se na dané věci již „konečně” začalo dělat.

Jeho přístup může být zdrojem konfliktů, neboť na některé osoby v jeho okolí mohou jeho silné stránky působit nepřátelsky. Pro sdělování svých záměrů by měl spolupracovat s lidmi se silným vztahovým talentem. Spoluprací s dalšími realizátory svých nápadů by mohl zajistit bezproblémové dodávání zpracovaných úkolů v termínu.

Nahlédněte do Knihy pro život Tomáše Ovčáčka (PDF).

Chat

Po odvysílání dnešního dílu vám zodpoví vaše otázky kouč Rostislav Honus a také náš hrdina Tomáš Ovčáček, který je již v Austrálii.

Ve čtvrtek 25. února 2016


Kdo je…

Libor Činka
hypnoterapeut

Libor ČinkaSylvie Navarová
psycholožka, koučka a psychoterapeutka

Sylvie Navarová


Tomáš Ovčáček
podnikatel

Tomáš Ovčáček


Stopáž29 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD HD
ŽánrZábava