Tichý společník

Absurdní tragikomedie. Magický realismus. Paralelní příběhy několika hlavních hrdinů spojené zdánlivě nahodilou synchronicitou a neotřelým humorem. Pod povrchem komediálního děje ale probíhá příběh o něčem podstatnějším a niternějším.

Trailer

Trailer

V podhorské obci vyvstane problém – téměř plný hřbitov a kolem něj žádný volný pozemek. Většina lidí v obci jsou katolíci, takže šetření místem v podobě uren tady nehrozí. Obecní pobuda, lesní dělník a hrobník Miroslav Malina přijde s řešením – klasickou rakev lze do hrobu poslat i ve stoje – a hrob je rázem stejně velký jako ten urnový a problém je úspěšně odsunut (což se v leckterém obecním zastupitelstvu rovná řešení).

S postavou Miry jsou spojeny další postavy a děje, jejichž drobné příběhy se dotýkají toho jeho. Osamělá Lenka, která touží po dítěti, ale bojí se mít vztah s mužem. Její otec, kterému zatopili rodnou obec – a spolu s ní i slivovici po jeho otci. A Fanda, který rád kreslí, umí to však jen podle tištěné předlohy, podle skutečného světa nesvede ani rovnou čáru… Všem těmto hrdinům pomůže dojít cíle právě jejich tichý společník.

Film natočil režisér Pavel Göbl podle své vlastní stejnojmenné novely, za níž získal literární cenu Magnesia Litera a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého. Důležitou součástí knihy i filmu je atmosféra moravské vesnice a rázovité postavy. Nejde ovšem o povrchní pohled pražáků na vesnický život na Moravě, Pavel Göbl se na Slovácku narodil, vyrůstal i žil. Část života strávil i na Valašsku. „Tichý společník je opravdu „moravský“ film, žádná představa Pražáků o něm. Při předpremiérových projekcích na Moravě se lidi baví, v Praze jsem viděl kyselé obličeje,“ dodává Göbl, který se na Slovácku narodil, vyrůstal i žil, část života strávil i na Valašsku. Lidi a místo, kde se film odehrává, má přímo v sobě, ze slováckého a valašského dialektu dokonce vytvořil svůj vlastní jazyk a nářečí, kterým postavy mluví. Naučit se ho proto museli i herci. „Pro Ondru Malého a Bolka to není žádný problém, oba jsou Moraváci jako poleno. Postava Kláry se po dlouhé době vrací z Prahy, přirozeně už mluví jinak a Klára se proto s tím mým nářečím trápit nemusela,“ směje se režisér Göbl.

Stopáž90 minut
Rok výroby 2020
 P
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize