Jedenáct „havířovských babek“ šíří nejen těšínské tance a písničky, ale i radost a humor v domovech důchodců či nemocnicích (2013). Režie P. Stodůlka

Mají všechny kolem 70 let, ale energie a úsměvů mají na rozdávání. Soubor Havířovské babky vznikl před dvaceti lety zásluhou Jiřiny Slavíkové. Pět dam tehdy zjistilo, že je baví tančit a zpívat, nechtějí trávit čas pasivně před televizní obrazovkou. Secvičily pásma tanců, písní a veršů těšínského kraje, oblékly místní kroj a začaly vystupovat. Dnešní vedoucí souboru paní Marie Kročková dovedla svých jedenáct kolegyň do zahraničí, vystupovaly dokonce v parlamentu, na svém kontě mají více než osm set vystoupení. Na svém repertoáru mají těšínský tanec sviňok, mnoho písní a vlastních veršů.

Důležitým prvkem života tohoto souboru není jen to, že se pravidelně scházejí a nacvičují svá vystoupení, ale hlavně to, že přinášejí radost svým vrstevníkům v domovech pro seniory, v lázních nebo v nemocnicích. Folklor tak získává důležitý společenský rozměr.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST HD
ŽánrHudba