Masopust v Roztokách u Prahy a Úněticích nejen objektivem Markéty Luskačové (2013). Režie P. Stodůlka

Ke konci zimy neodmyslitelně patří masopust. Tentokrát v Roztokách u Prahy a Úněticích. Průvod plný originálních masek putuje z roztockého zámku, kde slavnost každoročně začíná, přes město Roztoky, úvoz, louky a pole až do sousedních Únětic, kde slavnost vrcholí večerní zábavou.

V Roztokách a Uněticích si již po šestnácté společně s ostatními maškarami návštěvníci zatančí v bujarém průvodu, kterého se kromě tradičních i netradičních maškar účastní i hudebníci, kejklíři a další umělci. Chybět nebudou tradiční dobroty a radovánky. Po bohatém kulturním programu na nádvoří roztockého zámku (Středočeské muzeum) a volbě královny půjde průvod maškar doprovázený hudbou městem směrem k Holému vrchu, kde se potká, utká a sbratří s masopustním průvodem z Únětic, klibna bude rituálně popravena, zábava může začít. Veselí vrcholí večerní masopustní zábavou v únětickém pivovaru, hostinci a Kravíně.

Roztocko-únětickcý masopust zachytila na svých snímcích i známá fotografka Markéta Luskačová, která se masopustům systematicky věnuje už celých deset let.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST HD
ŽánrHudba