Záznam inscenace divadelní hry I. S. Turgeněva v nastudování Slovenského národního divadla (1981). Hrají: E. Vášáryová, I. Mistrík, V. Strnisková, J. Kukura, V. Durdík, Mikuláš Huba, Martin Huba, F. Dibarbora a další. Režie Ľ. Vajdička

Ivan Sergejevič Turgeněv, současník ruských literárních gigantů – L. N. Tolstého a F. M. Dostojevského, se proslavil jako autor povídek a románů (např. Otcové a děti). Jeho dramatická tvorba zůstávala v pozadí a ani on sám si ji příliš necenil. S odstupem času se však ukázalo, že jeho divadelní hry minimálně snesou srovnání s tvorbou jeho pozdějšího krajana – A. P. Čechova.

V divadelní sezoně 1979/1980 nastudoval Turgeněvovu komedii Měsíc na vsi na Malé scéně Slovenského národního divadla tehdy „mladý a nadějný“ režisér Ľubomír Vajdička. Jeho inscenace sklidila úspěch u diváků i kritiků. A to také díky skvělým hereckým výkonům. Natálii Petrovnu, devětadvacetiletou ženu statkáře Islajeva, která si krátí čas milostnými pletkami, vytvořila Emília Vášáryová. Jejího muže hrál Ivan Mistrík, stálého milence Juraj Kukura a milence vyhlédnutého – potencionálního Vladimír Durdík. V dalších rolích mohli tehdejší diváci (a nyní i vy) vidět třeba Františka Dibarboru, Vieru Strniskovou či Mikuláše Hubu a jeho syna Martina.

Napište nám