Viktor Preiss v roli faráře Toufara, od jehož úmrtí brzy uplyne 70 let, ve fiktivní rekonstrukci pozadí tzv. Čihošťského zázraku (2005). Dále hrají: K. Issová, J. Langmajer, P. Kříž, M. Pavlata, A. Rašilov, L. Potměšil, M. Táborský, O. Brousek ml., R. Hrušínský, O. Vlach, B. Munzarová, L. Vondráčková a další. Scénář J. Drbohlav. Kamera J. Špelda. Režie J. Polišenský

Je zima roku 1949. V zapadlé vsi kdesi na Vysočině píše místní příslušník VB (L. Potměšil) hlášení. Rozhoduje se, o čem informovat, neboť něco „nahoru“ napsat musí. Má napsat o nedávné zabijačce na černo, za kterou by mohla být popotahována konkrétní rodina? Raději napíše hlášení o tom, že se v místím kostele pohnul při kázání křížek. To nikomu neublíží. Mladý kolega (A. Rašilov) o nekonfliktnosti zprávy pochybuje, ale služebně starší příslušník ho odkáže do patřičných mezí. Zanedlouho poté přijíždějí na faru novináři. Od samého začátku se chovají podivně. Chtějí nafotit kostel, v němž došlo k „zázraku“, ale když je tam farář Toufar přivede, ukáže se, že to nejsou žádní novináři, ale tajní policisté. Toufar je z kostela odvlečen neznámo kam…

Tak začíná televizní film In nomine patris, který režisér Jaroslav Polišenský natočil v roce 2005. Nabízí fiktivní pohled na události okolo tzv. Čihošťského zázraku. Ve spolupráci se scenáristou Janem Drbohlavem se v něm na pozadí známé události padesátých let pokusil vytvořit drama lidských osudů a charakterů.

Významnou hereckou příležitost tu dostal Viktor Preiss v roli faráře Toufara.

Snímek dostal v roce 2005 hlavní cenu na 18. mezinárodním festivalu televizní tvorby v Remeši. Uvádíme jej u příležitosti 70 let od úmrtí faráře Josefa Toufara.

Režiser Jaromír Polišenský netočí často, avšak látky, které si vybere, vždy stojí za to. Bylo tomu tak u titulu Ex offo, příběhu advokáta hájícího K. H. Franka, i u titulu Gambit, který z nečekané strany odkrýval pozadí Babických událostí z roku 1951. Nyní, do třetice, přichází s titulem In nomine patris. Autorem všech tří příběhů je Polišenského spolužák, scénárista Jan Drbohlav.

Ocenění

Deset dnů před svým uvedením na obrazovku dostal film In nomine patris cenu ČESKÝCH DRAH A.S. na X. Mezinárodním filmovém a televizním festivalu dětí a mládeže FILMÁK 2004 za nejlepší televizní dramatický pořad pro mládež s přesvědčivou rekonstrukcí skutečného příběhu z 50. let, který svým poselstvím může oslovit i dnešní mládež.

V sobotu 12. března 2005 dostal film In nomine patris hlavní cenu na 18. mezinárodním festivalu televizní tvorby v Remeši. Je to poprvé, kdy Česká televize získala v Remeši Hlavní cenu za nejlepší televizní film.

Televizní film In nomine patris oslavil nebývalý trium při předávání výročních cen za televizní tvorbu ELSA. V přímém přenosu z paláce Lucerna jej v sobotu 29. října 2005 porota akademiků ocenila hned čtyřmi cenami.

Sošku ELSY dostali:
  •  herec Viktor Preiss za roli faráře Toufara
  •  režisér Jaromír Polišenský za nejlepší režii
  •  scenárista Jan Drbohlav za nejlepší scénář
  •  film jako takový za nejlepší dramatické dílo

Je to velký úspěch Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby, které se v České televizi zabývá dramatickou tvorbou, zejména uvědomíme-li si, že se tak stalo v roce, kdy výroba hraných titulů klesla v ČT na minimum a komerční televize zahájily vlastní výrobu dramatických děl.

Dokumenty

Josef Toufar
římskokatolický kněz

Josef Toufar

* 14. 7. 1902

† 25. 2. 1950


Stopáž98 minut
Rok výroby 2004
 ST
ŽánrFilm