Zmar ve stínu géniova dědictví. Německo-rakouské drama volně inspirované osudy rodiny Richarda Wagnera (2013). Hrají: I. Berbenová, P. Schmidt-Schallerová, L. Eidinger, H. Ferch a další. Režie Christiane Balthasarová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Richard Wagner zemřel, ale jeho dílo má žít věčně. Tomuto plánu s až fanatickou oddaností zasvětí svůj život mistrova vdova Cosima, která začne své děti směřovat do přednastavených kolejí uchovávání Wagnerova odkazu. Pod její železnou ruku a vlivem bezskrupulózních pletich se syn Siegfried vzdává malířského talentu a naopak se stává vrchním dirigentem Wagnerovských slavností v Bayreuthu a dcera Eva je provdána za blouznivého adorátora německé kultury a deklamátora rasové teorie Houstona Stewarta Chamberlaina. Ten usiloval o ruku její starší sestry Isoldy, která jako jediná má svou vlastní hlavu a odmítá se matčiným plánům bezvýhradně podřídit.

Německo-rakouský televizní film okouzlí nákladnou výpravou a kostýmy, kterými dává příběhu Wagnerovy rodiny auru opulentnosti. Scénář z pera Kaie Hafemeistera vychází z reálných postav a otáčí se kolem známých faktů z jejich životů, nicméně výrazně si vypomáhá „autorskou licencí“, když některá fakta překrucuje či zamlčuje a domněnky vydává za skutečnost. V centru pozornosti stojí zapálená oddanost Cosimy Wagnerové manželově odkazu, ale náznaky se také předjímá, jak její vyzdvihování čisté německé kultury a otevřený antisemitismus nahrávaly uchopení Wagnerova díla nacistickým režimem.

Originální názevDer Wagner Clan: Eine Familiengeschichte
Stopáž109 minut
Rok výroby 2013
 )D( ST HD *
ŽánrFilm | 15+