Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu vás pozveme na brněnský Špilberk a do kapucínské hrobky za úspěšným válečníkem, ale také kajícníkem baronem Trenckem. Také se v hodonínském husitském sboru zaposloucháme se zpěvů Taizé a představíme některé služby charity Jihlava. Na závěr se vydá na divadelní představení Mariina volba. Pořadem provází Petra Oppeltová.


František baron Trenck

Pro jedny hrdina, pro druhé násilník a vrah. Rozhodně ale jeden z nejúspěšnějších válečníků své doby a nejslavnější vězeň brněnského Špilberku – úspěšný vojevůdce František Baron Trenck. Jeho bouřlivý život zná téměř každý, ale že se z něj na sklonku života stal pokorný kajícník, už ví jen málokdo. Duchovní útěchu před smrtí našel u bratří kapucínů v Brně, kde je také pohřben. Až do konce roku je na Špilberku k vidění výstava, které předcházel tříletý výzkum jeho mumifikovaného těla. Lidé tak mohou vůbec poprvé pohlédnout Trenckovi do tváře nebo nahlédnout pomocí animace do jeho cely.

Baron Trenck: Nová tvář legendy
František baron Trenck

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Modlitby taizé v Hodoníně

Už potřetí se v hodonínské modlitebně církve československé husitské sešli před začátkem adventu lidé k ekumenické bohoslužbě v duchu taizé. Zpěvy taizé původně vznikly pro stejnojmennou francouzskou komunitu, aby mohli duchovní obřady sdílet i lidé, kteří mluví rozdílnými jazyky. Postupně se písně rozšířily do světa a dnes s jejich pomocí oživují bohoslužby i sbory a farnosti u nás.

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Charita Jihlava

Od nejmenších dětí až po seniory se starají pracovníci jihlavské charity. Za víc než dvacet let fungování vytvořili celou síť služeb, která zachytí každého, kdo potřebuje pomoc – ať už jsou to chudé rodiny, lidé s různými závislostmi či postižením nebo lidé na sklonku života. Natočit o každé z 24 služeb by vydalo na celý dnešní magazín, v reportáži tedy uvidíte aspoň tři z nich.

Charita Jihlava

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Divadelní hra Mariina volba

Panna Marie jako emancipovaná, vzdorovitá ženu, která se i přesto, že jí archanděl Gabriel vyjeví krutý osud jejího syna, rozhodne přivézt Ježíše Krista na svět. Taková je Bohorodička v očích dramatika Milana Uhdeho, jehož hru Mariina volba nastudovalo brněnské divadlo Husa na provázku.

Mariina volba

Autor reportáže: Michaela Fišer Rozbrojová


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD