
Oravský hrad
13. 4. 2025

Dále nás čeká jedna hradní velmoc. Na Slovensku se kamenných dominant zachovalo více než 220. My se podíváme na Oravský hrad. Od svého založení bránil z vysoké skály severní hranice Uherského království a poskytoval ochranu kupcům i poutníkům na důležité obchodní cestě z Polska do jižní Evropy.

Oravský hrad

Masopust
9. 3. 2025

Bývalo to většinou nejveselejší období roku: masopust, karneval, fašank – nebo v tomto případě – fašiangy. Jiné názvy pro stejnou slavnost plnou hudby, tancování, zábavy, dobrého jídla, i trochu tajemna. Lidé si tak užívali poslední veselí před půstem. Za tradičními zvyky nás na venkov – ale nejen tam – zve slovenský zpravodaj Jan Šilhan.

Masopust

Čachtice
8. 12. 2024

Kdo by neznal více než 400 let starou legendu o Alžbětě Báthoryové? Říká se o ní, že je to největší masová vražedkyně se šlechtickými kořeny. Pocházela z jednoho z nejslavnějších a nejbohatších uherských rodů a za údajné zločiny byla v roce 1610 uvězněna v domácím vězení na svém hradě Čachtice, kde po čtyřech letech zemřela. My navštívíme i několik dalších zajímavých míst, které jsou v těsné blízkosti této legendární památky.

Čachtice

Kremnice
15. 9. 2024

Přísloví – po smíchu bývá pláč – aspoň chvíli neplatí ve slovenské Kremnici, která se už několik desetiletí mění na hlavní město humoru. Ulicemi se v těchto dnech ozývá převážně jen smích. Jan Šilhan nás v rubrice Objektiv osobně provede přítomností i minulostí evropského festivalu Kremnické gagy.

Kremnice

Matúš Čák Trenčianský
23. 6. 2024

Legendární postavou slovenských dějin je Matúš Čák Trenčianský, uherský šlechtic, který se na počátku 14. století stal nekorunovaným králem dnešního západního Slovenska. Vlastnil zde řadu panství, kterým se říkalo Matúšova země nebo Matúšovo království, a jemu samotnému se přezdívalo pán Váhu a Tater. My se podíváme na dva z jeho oblíbených hradů.

Matúš Čák Trenčianský

Kysuce
17. 3. 2024

Kysuce je oblast, kde při toulkách přírodou můžete tu a tam narazit na takzvané kopaničářské osídlení. Jedná se o seskupení vždy jen několika chalup roztroušených po svazích, obklopených mozaikou polí, luk a lesů. Název pochází od toho, že těžce dostupná políčka mohli místní zemědělci obdělávat pouze kopáním motykou. Mnohé z těchto usedlostí před zánikem zachránil přesun do Muzea kysucké vesnice ve Vychylovce.

Kysuce
