Cizinci v Polsku

9. 12. 2018

V pravidelné rubrice Objektiv osobně vyrazíme do Polska. Navštívíme tři cizince, abychom zjistili, jak se jim tam žije. Americký sportovec, holič z Iráku a Čech, který Poláky učí pít pivo - vyrazila za nimi Dana Zlatohlávková.

videoPolsko: Cizinci v Polsku
...
video video

Polsko: Cizinci v Polsku

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muzeum polského letectví

4. 11. 2018

V listopadu slaví 55 let od svého založení „Muzeum polského letectví“ v Krakově. Jde o jedno z největších leteckých muzeí v Evropě. Vydala se tam naše zpravodajka Dana Zlatohlávková. V muzeu mají třeba unikátní sbírku letadel od počátku aviatiky až po současnost – k mnohým z nich se se váží zajímavé příběhy, které psaly historii nejen polského letectví, ale i světových dějin.

videoPolsko: Muzeum polského letectví
...
video video

Polsko: Muzeum polského letectví

Mapa

Přejít na obsah dílu


Varšavská zoo

9. 9. 2018

Naše zpravodajka v Polsku Dana Zlatohlávková nás vezme do varšavské zoo. Zahrada letos slaví 90 let od svého vzniku. Dana natáčela ve vile, která leží na pozemku zoologické zahrady. Bývalý ředitel s manželkou v ní během druhé světové války ukrývaly stovky Židů, kteří utekli z ghetta. A významnou roli v celém příběhu sehrálo i tohle piano.

videoPolsko: Varšavská zoo
...
video video

Polsko: Varšavská zoo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vratislav

26. 8. 2018

Polská Vratislav leží nedaleko našich severních hranic. S Objektivem jsme Vratislav navštívili už několikrát. Tentokrát se zaměříme na tamní architekturu. Každá dějinná etapa totiž zanechala na tváři města nesmazatelnou stopu, vydáme se ulicemi po proudu času od nejstarších staveb až po moderní stavbu Haly století, která se dostala na seznam památek UNESCO.

videoPolsko: Vratislav
...
video video

Polsko: Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pivo

20. 5. 2018

V Polsku má výroba piva dlouhou tradici. Ale za pivní národ svět Poláky úplně nepovažuje. V posledních letech se to prý ale mění – odehrává se tam takzvaná pivní revoluce – vznikají malé řemeslné pivovary, které dbají na kvalitu a nebojí se experimentovat. A zákazníci na to slyší. Více už naše zpravodajka v Polsku Dana Zlatohlávková.

videoPolsko: Pivo
...
video video

Polsko: Pivo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ślęża

22. 4. 2018

Z nekonečných rovin Slezské nížiny vystupuje jižně od Vratislavi do výšky hory Ślęża, Okolní krajinu převyšuje o 550 metrů. A s trochou nadsázky se dá říci, že je to takový slezský Říp nebo Olymp. Její název stejně jako označení celého Slezska je odvozen od germánského kmene Silingů, kteří horu považovali za posvátnou a zasvěcenou bohu Slunce. Pohanské ohňové kulty se zde podle kronikářů udržely až do středověku a v polovině 12. století byl na vrcholu hory vystavěn klášter.

videoPolsko: Ślęża
...
video video

Polsko: Ślęża

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bieszczadské hory

25. 3. 2018

Podkarpatský region na jihovýchodě Polska nabízí mnoho zajímavého. Nachází se tu první ropný vrt v Evropě, dodnes se ve zdejších lesích pálí dřevěné uhlí a skoro každá vesnice má stovky let starý dřevěný kostel. Po bieszczadských horách můžete chodit celé hodiny, aniž byste potkali člověka – zato narazíte na zaniklé vesnice, smutnou připomínku poválečného vysidlování. Na výlet do jednoho z méně známých koutů našich severních sousedů vás vezmou Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoPolsko: Bieszczadské hory
...
video video

Polsko: Bieszczadské hory

Mapa

Přejít na obsah dílu


Paczkow

4. 2. 2018

V první reportáži vyrazíme na místo nedaleko českých hraníc. V polském městě Paczkow najdete zajímavé historické památky. Největším lákadlem je středověké opevnění.

videoPaczkow
...
video video

Paczkow

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vratislav

16. 7. 2017

Za našimi hranicemi je velmi málo míst, která by byla tak silně propojena s naší historií, jako slezská metropole Vratislav. Kdysi to dokonce bývalo druhé největší a nejvýznamnější město našeho království. A z tohoto historického období se dodnes dochoval bezpočet českých stop. Pátrali po nich Roman Šulc
a Jan Kubka.

videoPolsko: Vratislav
...
video video

Polsko: Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Doly v Katowicích

7. 5. 2017

Kleofáš, Večírek, Strýček, nebo Luizino štěstí. Moc nám toho tato jména neřeknou, ale v sousedním Polsku znamenaly obživu pro rodiny mnoha generací. Jsou to totiž názvy dolů v průmyslové slezské oblasti, konkrétně ve městě Katowice. Dnes jsou z původních třinácti dolů v provozu jen tři. A jak to v Katowicích dnes vypadá? To uvidíte v naší reportáži.

videoPolsko: Doly v Katowicích
...
video video

Polsko: Doly v Katowicích

Mapa

Přejít na obsah dílu