Pivo

20. 5. 2018

V Polsku má výroba piva dlouhou tradici. Ale za pivní národ svět Poláky úplně nepovažuje. V posledních letech se to prý ale mění – odehrává se tam takzvaná pivní revoluce – vznikají malé řemeslné pivovary, které dbají na kvalitu a nebojí se experimentovat. A zákazníci na to slyší. Více už naše zpravodajka v Polsku Dana Zlatohlávková.

videoPolsko: Pivo
...
video video

Polsko: Pivo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ślęża

22. 4. 2018

Z nekonečných rovin Slezské nížiny vystupuje jižně od Vratislavi do výšky hory Ślęża, Okolní krajinu převyšuje o 550 metrů. A s trochou nadsázky se dá říci, že je to takový slezský Říp nebo Olymp. Její název stejně jako označení celého Slezska je odvozen od germánského kmene Silingů, kteří horu považovali za posvátnou a zasvěcenou bohu Slunce. Pohanské ohňové kulty se zde podle kronikářů udržely až do středověku a v polovině 12. století byl na vrcholu hory vystavěn klášter.

videoPolsko: Ślęża
...
video video

Polsko: Ślęża

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bieszczadské hory

25. 3. 2018

Podkarpatský region na jihovýchodě Polska nabízí mnoho zajímavého. Nachází se tu první ropný vrt v Evropě, dodnes se ve zdejších lesích pálí dřevěné uhlí a skoro každá vesnice má stovky let starý dřevěný kostel. Po bieszczadských horách můžete chodit celé hodiny, aniž byste potkali člověka – zato narazíte na zaniklé vesnice, smutnou připomínku poválečného vysidlování. Na výlet do jednoho z méně známých koutů našich severních sousedů vás vezmou Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoPolsko: Bieszczadské hory
...
video video

Polsko: Bieszczadské hory

Mapa

Přejít na obsah dílu


Paczkow

4. 2. 2018

V první reportáži vyrazíme na místo nedaleko českých hraníc. V polském městě Paczkow najdete zajímavé historické památky. Největším lákadlem je středověké opevnění.

videoPaczkow
...
video video

Paczkow

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vratislav

16. 7. 2017

Za našimi hranicemi je velmi málo míst, která by byla tak silně propojena s naší historií, jako slezská metropole Vratislav. Kdysi to dokonce bývalo druhé největší a nejvýznamnější město našeho království. A z tohoto historického období se dodnes dochoval bezpočet českých stop. Pátrali po nich Roman Šulc
a Jan Kubka.

videoPolsko: Vratislav
...
video video

Polsko: Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Doly v Katowicích

7. 5. 2017

Kleofáš, Večírek, Strýček, nebo Luizino štěstí. Moc nám toho tato jména neřeknou, ale v sousedním Polsku znamenaly obživu pro rodiny mnoha generací. Jsou to totiž názvy dolů v průmyslové slezské oblasti, konkrétně ve městě Katowice. Dnes jsou z původních třinácti dolů v provozu jen tři. A jak to v Katowicích dnes vypadá? To uvidíte v naší reportáži.

videoPolsko: Doly v Katowicích
...
video video

Polsko: Doly v Katowicích

Mapa

Přejít na obsah dílu


Gdyně

4. 9. 2016

Po prázdninách opět začínáme s rubrikou Objektiv osobně. Dnes nás Josef Pazderka zavede na místa, odkud lidé nejen z Polska vyráží za lepším životem. Nebo v to aspoň doufali. První polské muzeum emigrace právě v naší reportáži.

videoPolsko: Gdyně
...
video video

Polsko: Gdyně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vratislav

3. 7. 2016

Míříme do Polska. Konkrétně do Vratislavi. Je to čtvrté největší polské město. Svými dějinami je úzce spojeno s Českým královstvím, třeba Karel IV. Vratislav navštěvoval s velkou oblibou. Letos je to také Evropské město kultury. Možná vám to bude připadat trochu zvláštní, ale momentálně je to také město plné trpaslíků. Ano, slyšíte dobře. A v následující reportáži uvidíte, že je to skutečně tak.

videoVratislav
...
video video

Vratislav

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně: Solidarita

15. 11. 2015

Josef Pazderka nás dnes v rubrice Objektiv osobně zavede do pobaltského města Gdaňsk. Před rokem tam otevřeli interaktivní muzeum polského odborového hnutí Solidarita – jednoho z nejvýznamnějších fenoménů novodobého Polska. Josef nás muzeem provede. Bývalý předák opoziční Solidarity a nositel Nobelové ceny míru Lech Walesa Objektivu prozradil, jak se mu tam líbí.

videoObjektiv osobně: Solidarita
...
video video

Objektiv osobně: Solidarita

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lázně Dušníky

25. 10. 2015

V první reportáži se nevydáme do žádné exotické dálky. Míříme jen pár kilometrů za naše hranice. Do Polska, do lázní Dušníky. Najdete je v místě, kterému se také říká Polská vrata, nebo Dušnícký průsmyk. Lázně navštívil i skladatel Fryderyk Chopin. Je tu spoustu památek, které připomínají jeho pobyt. Dokonce i jeden z léčebných pramenů nese jeho jméno. Dalším lákadlem je tu místní papírna, kde si můžete sami ručně vyrobit papír.

videoLázně Dušníky
...
video video

Lázně Dušníky

Mapa

Přejít na obsah dílu