Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Francie

Kuchyně v Bretani

První výlet bude do Francie. Všichni dobře víme, že francouzská kuchyně je vyhlášená. A to dokonce tak, že sama sebe řadí na nejvyšší světovou příčku. Ale francouzská kuchyně je pojem hodně široký a neurčitý a určitě každý z vás má o ní svůj vlastní obrázek, který jistě pramení ze zkušeností. Jinak se vaří v Bretani, jinak v podhůří Pyrenejí a jinak třeba v Alsasku. My se teď s Objektivem podíváme do Provence. Tamní kuchyně má mezi francouzskými gurmány ten nejlepší zvuk.

videoFrancie: kuchyně v Bretani
...
video video

Francie: kuchyně v Bretani

Mapa

Vietnam

Čampská kultura

Da Nang a My Song – to jsou místa, která navštívíme právě teď. Míříme do Vietnamu a zajímat nás bude hlavně čampská kultura. Jižně od 17. rovnoběžky, která kdysi tvořila demarkační linii mezi Jižním a Severním Vietnamem, se ve středověku rozkládalo hinduistické království Čampa. Na tamních úchvatných památkách se podepsal nejen čas, ale i americko-vietnamská válka. Ale i tak tamní svatyně a chrámy dodnes přinášejí svědectví o více než 14 století trvajícím rozkvětu této říše, která u nás není příliš známá.

videoVietnam: čampská kultura
...
video video

Vietnam: čampská kultura

Mapa

Etiopie

Bydlení a pokrmy

Tentokrát máte v Objektivu jedinečnou možnost nahlédnout do života obyčejných Etiopanů. Ukážeme vám, jak Etiopané bydlí, nebo s čím si hrají místní děti. A taky se dozvíte, co se v Etiopii nemění – jednu věc tam najdete všude stejnou, ať už jste vysoko nad mořem nebo v nížině, na severu nebo na jihu. Je to příprava tamního národního pokrmu – idžery. Přirovnat by se možná dala k naší palačince, ale vzhled je asi tak všechno, co mají tyto dva pokrmy společné. Etiopané idžeru totiž používají místo příboru.

videoEtiopie: bydlení a pokrmy
...
video video

Etiopie: bydlení a pokrmy

Mapa

Německo

Fríské ostrovy

Na řadě je naše pravidelná rubrika Objektiv osobně. Tentokrát bude patřit naší berlínské zpravodajce Haně Scharffové. Vezme nás na Fríské ostrovy, které jsou nejvyhledávanějším a zároveň nejdražším turistickým letoviskem v Německu. A není divu – důvod je jasný. V zimě jsou totiž nejteplejším místem v Německu. Hana se vypravila na ostrovy Sylt a Fohr a samozřejmě, že jí nezajímali turisté, ale tamní obyvatelé, které vám představí z blízka.

videoNěmecko: Fríské ostrovy
...
video video

Německo: Fríské ostrovy

Mapa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST