Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše

V první reportáži zamíříme do iráckého Kurdistánu. Tam budeme pokračovat v objevování sekty jezídů. Vypravíme se až k jejich ústřední svatyni do údolí Láliše.
Jezídi patří mezi nejstarší sekty v Iráku. Jejich víra je zvláštní směsicí prvků z islámu, křesťanství, íránského zarathuštrismu a šamanismu. Jezídi věří ve stěhování duší a uznávají všechny boží anděly, včetně toho padlého - Satana. Od muslimů si proto vysloužili přezdívku "uctívači ďábla". Odlišnost jezídů jim po staletí přinášela velké problémy. Trpěli za to, že jsou Kurdové, ještě více ale za to, že nejsou muslimové. Tisíce Jezídů z Turecka i z Iráku odešly do vyhnanství. Iráckým jezídům přinesl novou naději pád režimu Saddáma Husajna. Do vesnic, ze kterých se museli vystěhovat, se ale mezitím nastěhovaly arabské kmeny.

Bahenní lázeň Vám nabídneme při druhém výletě. Naším cílem jsou rumunské lázně u jezera Tekirgiol.
Rumunské jezero Tekirgiol se podle pověsti jmenuje po Tekirovi - Turkovi, který se v jezeru vykoupal a uzdravil se a omládl. Léčivé účinky bahna z jezera dnes využívají pacienti z celého světa. Zřejmě po něm zcela neomládnou, ale při potížích s lupénkou nebo pohybovým ústrojím jim bahno z jezera pomáhá.

Ve třetí reportáži Vás čeká kyperské turistické letovisko Famagusta. Ta před 32 lety tvrdě doplatila na násilné rozdělení ostrova.
Když se Kypr před 32 lety násilně rozdělil na severní tureckou a jižní řeckou část - Famagusta připadla neuznané severokyperské turecké republice. Hlavní turistické centrum s plážemi i hotely ale zůstalo v demilitarizované zóně, kam dodnes nikdo nesmí.

Na závěr se podíváme, jak pokračují rekonstrukční práce na slavném bruselském Atomiu. Jeho obří koule se opravují od března 2004. V novém kabátě se Atomium návštěvníkům předvede na začátku roku 2006.
Budova ve tvaru zvětšeného atomu železa vznikla u příležitosti Světové výstavy Expo v roce 1958. Ani po 47 letech ale Atomium neztratilo na zajímavosti. Jen poněkud "ošumtělo", což bylo potřeba napravit. Rekonstukce Atomia začala v březnu 2004. V novém kabátu by se mělo Atomium návštěvníkům předvést na začátku roku 2006.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2005
 4:3