Žije ze dne na den a ztělesňuje dobrotu a naději. Polský film vyznamenaný řadou cen (2002). Hrají: H. Gołębiewski, J. Braciak, J. Lenartowicz, G. Stelmaszewski, A. Kisioová, D. Bąk a další. Režie Piotr Trzaskalski. V polském znění s titulky.

Filmový debut natočený režisérem Piotrem Trzaskalskim vypráví příběh proteplený lidskostí a pochopením, jaké se neobjevuje příliš často.

S nečekanou silou zachycuje lidi stojící na okraji společnosti, přitom zůstává naplněn i svéráznou metafyzickou poetikou. Titulní hrdina Edi je idealista a ztělesněná dobrota. Přestože žije ze dne na den a chybí mu jasná budoucnost, čte nalezené knížky a neuhasíná v něm naděje na lepší život. Vůdce místní mafie, která obchoduje s ukradeným alkoholem, Ediho dočasně zaměstná jako učitele literatury své fyzicky předčasně vyspělé sestry. Tu však spaluje něco zcela jiného než touha po vědění. Není divu, že její vášeň jednou překročí hranice, za jejichž porušení někdo musí zaplatit…

Za nostalgicko-melancholickým ovzduším příběhu zaznívají jakési biblické motivy, které Trzaskalského snímek místy nečekaně přibližují až kamsi do blízkosti děl slavného ruského tvůrce Andreje Tarkovského. Určitě není náhodné, že na Národním festivalu polských filmů v Gdyni v roce 2002 titul obdržel dvě ocenění: za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (Jacek Braciak) a Cenu diváků. Dále na MFF v Berlíně v roce 2002 získal cenu Dona Quijota a na MFF v Karlových Varech v roce 2003 dostal Cenu ekumenické poroty.

Napište nám