Markýz Gero - postrach slezského lidu

Příběh života arcivévody Bedřicha Habsburského vypráví Petr Nárožný (2002). Dále účinkují: V. Dadák, N. Lichý, J. Novák-Wajda, V. Čapka, E. Servátková, M. Jurák a další. Připravili: J. Pernes, A. Jurda, M. Novosad, J. Radek a M. Najbrt

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

S průvodcem Petrem Nárožným se tentokrát vypravíme do historie. Režisér a scenárista Michal Najbrt, inspirován námětem historika Jiřího Pernese, natočil velký dokumentární film o osobnosti arcivévody Bedřicha Habsburského.

B. Habsburský se zapsal do českých dějin jako politik, vrchní velitel císařské rakousko-uherské armády, ale také jako hospodář a vlastník řady průmyslových podniků zejména na Těšínském Slezsku a Ostravsku. Ovlivnil ale také např. básnickou tvorbu slezského barda Petra Bezruče. Právě jeho kritika útisku Friedrichovy politické represe v oblasti Těšínska se stala zápletkou pro odhalování širších historických souvislostí o tomto vrchním veliteli rakousko-uherských vojsk, dobromyslném milovníkovi domácího štěstí, který kromě jiného vášnivě zbožňoval lov. Jaký ale ve skutečnosti byl arcivévoda Fridrich Maria Albrecht von Habsburk-Lotringen? Poznamenal opravdu svým útlakem český národ, nebo se stal bouřlivému slezskému básníkovi jenom vítaným podobenstvím? Pravdou je, že Bedřich Habsburský jako strašlivý Gero do čítanek vstoupil, jako arcivévoda nikoliv.

Stopáž56 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3
ŽánrDokument