Rady řidičům

Pořad bylo možné přehrát do 31. 12. 2015
Video není k dispozici

Roste počet dopravních nehod, na kterých se podílejí řidiči kamionů. Není divu, počet kamionů na silnicích stoupá závratným tempem.

Bohužel stejným tempem nestoupá počet zkušených profesionálních řidičů. A tak jezdí i ti, kteří byli špatní vždycky, i ti, kteří ještě nemají téměř žádné zkušenosti. Určitě se to nedá zobecnit, je spousta slušných a kvalitních řidičů kamionů. Ale mnozí zneužívají toho, že jsou větší a ruka zákona je kdesi daleko. Předjíždějí na dálnici v pruzích, ve kterých nemají co dělat. Když jeden předjíždí, druhý nezpomalí a tak zaberou celou dálnici pro sebe na několik kilometrů. Před zúžením zablokují všechny pruhy, aby je rychlejší auta nemohla předjíždět. Zkrátka – dělají zbytečné schválnosti a šíří kolem sebe agresivitu. Přesto, že můžete být v právu, nevynucujte si ho. Nenechte se vyprovokovat.

Řidiči kamionů jezdí tratě dlouhé tisíce kilometrů. Mají sice nařízený pravidelný odpočinek, ale mnozí to nedodržují. Pak jsou přetažení a únava je příčinou mikrospánku. Tak trochu se po cestě nudí a někteří si krátí dlouhou chvíli.

Všechny moderní kamiony mají omezovač rychlosti nastavený na 80 km/h. Ale ten se dá celkem snadno odpojit. Prázdný kamion bez omezovače dokáže jet více než stopadesátikilometrovou rychlostí. Každá jejich nehoda je složitější než u osobních aut. Zabírají víc místa, odklízení trvá delší dobu, následky bývají vážnější. Mnohdy vezou nebezpečný náklad.

Co myslíte, kdo zastaví ze stejné rychlosti dřív? Osobní automobil nebo kamion? Velká část řidičů kamionů si myslí, že jejich nákladní kolosy mají kratší dráhu, než osobní auta.

Jenže je to přesně obráceně. Ve stejné rychlosti zastaví kamion mnohem dál. Neriskujte v blízkosti velkých nákladních aut. To, co vy stačíte ubrzdit, kamion nedokáže.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3