Magazín nejen pro zdravotně postižené

Obsah dílu

Přehrát vše

V dnešním Klíči zavítáme do Třemošné u Plzně, kde sídlí Sdružení občanů Exodus. Ve víceúčelovém domě zde mají kromě dvou chráněných dílen i čtyři služby pro tělesně a duševně handicapované uživatele: sociální rehabilitaci, odlehčovací službu, centrum denních služeb, a v Plzni sídlící sociálně terapeutické dílny. Je to náročné na organizaci, ale zase to umožňuje vyhovět konkrétní potřebě člověka žádajícího o pomoc, která není vždy standardní. Můžeme ty služby kombinovat a přizpůsobovat jeho potřebám, to jsou slova ředitele sdružení.

Představíme si příběhy tří mladých lidí, kteří v Exodu pracují nebo chodí do centra denních služeb. Stanislav měl těžkou autonehodu s vážnými zdravotními následky, kvůli níž přišel o mnoho přátel. Exodus ho vtáhl zpátky mezi lidi.

Pavlovi, který v Exodu pracuje v chráněné dílně, se stal úraz v době, kdy pracoval v Německu. Měl proto nárok na zdejší poúrazovou léčbu. Může tedy porovnat, jaké jsou největší rozdíly v léčbě u nás a v Německu.

Martinovi v jednom roce odhalili cystu na míše, kvůli které je od mládí upoután na vozíček. Nyní pracuje v Exodu v chráněné dílně. A i kvůli němu se jeho sestra Petra stala v Exodu nejprve dobrovolnicí a nyní zde pracuje jako vedoucí sociální rehabilitace.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrMagazín