Putování po rajském tichomořském souostroví, kde se stále platí penězi z mušlí, za vesnicemi balancujícími na kůlech a za krásami korálového útesu (2004). Scénář a režie J. Mančuška

Španělé, kteří v 16. století toto tichomořské souostroví objevili, bláhově věřili, že jde o bájnou zemi Ofir, odkud vozil biblický král Šalomoun zlato pro stavbu jeruzalémského Velkého chrámu. A tak těmto končinám jméno po legendárním panovníkovi zůstalo dodnes. Z celkových 345 ostrovů jsme bohužel stihli navštívit jen několik.

Jedním z nich je Guadalcanal s hlavním městem Honiarou. Ocitneme se ve zvláštním světě, kde se hovoří osmdesáti jazyky, a kde se dříve vyráželo na lov lebek. Dodnes se za manželky i zboží platí mušlovými penězi a války mezi rozličnými kmeny byly ukončeny před pouhými několika lety. Navštívíme i údajně největší a nejhezčí lagunu světa jménem Marovo. Možná, že někoho napadne, že právě tady leží ten opravdový pozemský ráj, který úspěšně vzdoruje vpádu západní civilizace i turistické horečky.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2004
 ST AD 4:3
ŽánrDokument