Ve světě snů čeká spousta zábavy, ale také úkolů, které si žádají odhodlání a odvahu. Adaptace legendárního komiksu Winsora McCaye.
Malý Nemo

Nemo je obyčejný kluk s bujnou fantazií, která se projevuje především jeho divokými sny plnými roztodivných dobrodružství. Jednoho večera za ním přijedou vyslanci z Říše snů, protože se má stát nástupcem krále Morfea. Se svým kamarádem, veverkou Ikarem, se tak malý kluk v pyžamu vydává do světa neomezené zábavy. Jenže coby následník trůnu se nemůže jen bavit, ale musí také podstoupit průpravu, aby se uměl náležitě chovat. Od úmoru lekcí etikety Nema osvobodí místní nechvalně známý rošťák Flip, který ho ale také přivede do nesnází a problémů. Když Nemo na Flipův popud otevře zapovězené dveře a do Říše snů vpustí Noční můru, musí za své činy přijmout zodpovědnost. Za doprovodu přátel se tak Nemo musí vypravit na nebezpečnou pouť do Říše nočních můr osvobodit krále Morfea.

Malý Nemo původně spatřil světlo světa jako novinový komiks, a to již v roce 1905. Jeho autor Winsor McCay je dnes uznávaný jako první autorský génius komiksového média i průkopník filmové animace a k jeho odkazu se hlásí nespočet osobností z nejrůznějších uměleckých disciplín. Celovečerní filmovou adaptaci McCayova legendárního díla inicioval coby velký srdcový projekt japonský producent Jutaka Fudžioka, zakladatel animačního studia TMS. Ambiciózní projekt vznikal přes deset let, během nichž Fudžioka založil americkou pobočku TMS/Kinetographics, jejíž vedení svěřil Garymu Kurtzovi, producentovi prvních dvou dílů Star Wars a Temného krystalu, a ke spolupráci oslovil nespočet výrazných tvůrčích osobností. Námět Fudžioka vypracoval s proslulým francouzským kreslířem a komiksovým autorem Mobiem a na různých verzích scénáře se podíleli také Ray Brabury, Chris Columbus či Richard Outten. Písničky k filmu složili bratři Shermanové, proslulé duo textařů specializujících se na hudební filmy, jejichž filmografie zahrnuje klasiky Mary Poppins, Chitty Chitty Bang Bang a řadu klasických disneyovek. Režie byla svěřena dvěma animačním veteránům, na japonské straně Masamimu Hatovi a na americké Williamu Hurtzovi. Dlouholetá a nákladná výroba filmu spolu s nízkými tržbami vedla k Fudžiokově odchodu z animační branže. Na druhou stranu během nadcházejících let se filmový Malý Nemo stal uznávanou a nestárnoucí klasikou, za což vděčí mimo jiné své úchvatně propracované animaci se spoustou detailů a plánů akce, ale také silnému scénáři, který k McCayově předloze přistupuje s obdivem a respektem.

Napište nám