Fimfárum Jana Wericha

Na lidské nectnosti se dá pohlédnout moudře a s humorným nadhledem. Animovaný film (2002). Výtvarníci P. Poš a M. Velíšek. Režie Vlasta Pospíšilová a Aurel Klimt

Pořad bude možné přehrát od 28. 10.
Video není k dispozici
Scénář a režie: Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt
Producent: A. Klimt, M. Vandas, KF a.s., ČT, Studio Jiřího Trnky
Výtvarníci: Petr Poš, Martin Velíšek
Hudba: P. Hapka, P. Soudek, V. Merta, M. Kořínek, M. Wanek
Film vznikl za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Tvůrci vytvořili celovečerní animovaný film spojením pěti pohádek Jana Wericha z jeho známé pohádkové knížky. Fimfárum obsahuje krátké vtipné morality o lidských nectnostech. Výtvarníkům se podařilo skvěle charakterizovat jednotlivé typy postaviček a scénáristi i režiséři obohatili Werichovu předlohu o další výtvarné nápady a humorné situace. Všemi pohádkami nás provází hlas Jana Wericha.
Až opadá listí z dubu vypráví o sedláku Čuperovi, který se rád napije. Čert mu slíbí, že ho odnaučí pít, ale jednoho dne si přijde pro jeho duši. Sedlák souhlasí s tím, že čert si ho odnese tehdy, až opadá listí z dubu. Čupera je v pekle podroben strašné tortuře. Když se opije, je zmražen v mrazáku a poté uvařen v kotli. Nakonec musí celé dny točit klikou u výtahu, kterým putují hříšníci do pekla. Odnaučí se však pít a může se vrátit k ženě. Když si přijde pro něj čert, Čupera ho zavede k dubu, na němž je listí. Ze všech stromů listí opadá, ale z dubu jen tehdy, když naroste nové. Tak sedlák vyzraje na čerta.
Franta Nebojsa je pohádkou o pořízkovi Frantovi, který se ničeho nebál a tím nadělal svému starému otci mnoho starostí. Postěžoval si hostinskému a ten mu slíbil, že pokud Franta stráví v jeho hospodě úterní noc, určitě se začne bát. Tehdy totiž v nálevně straší. Frantu však v hospodě nepřekvapí ani strašidla. Všechny je zmlátí a jedno dokonce vysvobodí ze zakletí tím, že mu dá tři facky. Je to bývalý hostinský, který dával špatnou míru, a proto byl zaklet.
Lakomá Barka je farářova hospodyně ve vesnici Dejvice, kde jsou všichni strašně lakomí. Největší držgrešle je však Barka. Jednoho dne chudý učitel zabije prase v Barčině chlívku a Barka si myslí, že prase pošlo na nějakou nemoc. Ve strachu před pomluvami nařídí panu učiteli, aby ho spálil. Jenže učitel si prasátko upeče a nakrmí tak svoje početné potomstvo. Barka však všechno tajně pozoruje, když vyleze na bednu, aby viděla do učitelovic světnice. Z bedny však spadne a omdlí. Učitele to vyleká, ještě by si mohl někdo myslet, že Barku zamordoval, odklidí ji do stodoly k lakomému Kubátovi a ten ji odklidí zase jinam. Přestože si všichni mysleli, že je už mrtvá, nezdolná Barka se nakonec probere. I když byla již v Pánu, lakotě se však neodnaučila.
Ve Splněném snu vystupuje chudý sedlák Loudal, který všechen majetek prosázel v lotynce. Jednoho dne se mu zdá sen, že má jet do Prahy, protože tam v Domě u Turecké hlavy najde poklad. Jenže všechno dopadne úplně jinak. V Praze náhodou vyslechne sen policejního komisaře o tom, že jakýsi Loudal má poklad pod svým domem. Sedlák se vrátí domů, najde poklad a se ženou si koupí vinici.
Poslední pohádka, po níž byl pojmenován celý film, Fimfárum vypráví o dobráckém kováři a jeho nevěrné ženě, kterou postihne krutý trest. Kováři daruje čert zázračnou paličku - fimfárum, s níž stačí mávnout a všichni zlí lidé se promění v kámen. Tak zkamení i proradná kovářova žena a její vychytralý milenec.
Celovečerní animovaný snímek Fimfárum jistě zaujme dospělé i dětské diváky.
Jan Werich
herec, dramatik a filmový scenárista

Jan Werich

* 6. 2. 1905

† 31. 10. 1980


Stopáž98 minut
Rok výroby 2002
 ST HD

Všechny koprodukční filmy České televize