Zvíře v člověku, člověk ve zvířeti. Příběh jednoho hastrmana, jedné lásky a jedné krajiny. Podle stejnojmenného románu Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou za nejlepší prózu roku 2001.
Hastrman

Baron Johann Salmon de Caus (K. Dobrý) se vrací se svým sluhou Franclem (J. Lábus) z cest po světě, aby obnovil důmyslnou soustavu rybníků na svém panství, kterou vybudovali jeho předkové. Jakožto člověk moderní, osvícený a zcestovalý, se přízemnímu životu místních zcela vymyká. Rád provokuje svoje okolí, učitele Vovse (J. Maryško) zakázanými knihami, faráře Fidelia (J. Kolařík) zase kacířskými řečmi o Pánubohu. Také má ale rád svůj klid, který se mu opakovaně snaží narušit vlezlý nadlesní Kabelatsch (N. Lichý). Skutečný problém ale pro duši i srdce barona představuje Katynka Kolářová (S. Zmrzlá), krásná, bezprostřední a nespoutaná dcera místního rychtáře (D. Novotný). Neuznává autority, je chytrá, zvídavá, tíhne k přírodě i pohanským rituálům stejně jako baron a stále víc podléhá kouzlu onoho výstředního boháče, co před zámkem upřednostnil bydlení v polorozpadlé chalupě na kraji vsi. Inteligentní a krásnou dívkou je okouzlen nejen baron, ale i její přítel Jakub (V. Polívka), snaživý učitel Voves a pátravý farář Fidelius. Nikdo z nich netuší, co je baron ve skutečnosti zač…

Romantické a mysteriózní drama zasazené na český venkov první poloviny 19. století je filmovou adaptací stejnojmenného románu Miloše Urbana, který získal v roce 2001 cenu Magnesia Litera za nejlepší prózu roku.

Napište nám