Široce zavřené oči vám ukáží jiný svět. Poslední výlet Stanleyho Kubricka do temných zákoutí lidské duše. Americko-britský psychologický film (1999). Hrají: T. Cruise, N. Kidmanová, S. Pollack, M. Richardsonová, R. Sherbedgia, L. Sobieská a další (v anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Psychologicko-erotický film, jehož název lze do češtiny přeložit jako Široce zavřené oči, je posledním opusem Stanleyho Kubricka. Příběh vznikl na motivy Snových novel (1926) Arthura Schnitzlera, rakouského klasika psychologického realismu. Děj filmu je ovšem přesazen do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Kubrick uvažoval o adaptaci Schnitzlerovy předlohy již v šedesátých letech, projekt se mu však podařilo zrealizovat až na konci tisíciletí. Premiéry se již autor nedožil.

Spořádaný a poměrně zámožný newyorský lékař William Harford začne žárlit na svou krásnou manželku Alici poté, co se mu žena svěří, že by kvůli erotickému zážitku byla schopná vzdát se rodiny i kariéry. Muž se jedné noci neúspěšně pokusí o několik sexuálních dobrodružství. Výlet za dobrodružstvím ho nakonec přivede až na utajenou akci, jejíž účastníci se v maskách a kostýmech oddávají podivným rituálům a sexuálním orgiím. Nezkušený návštěvník je však velmi rychle odhalen…

Ve dvouapůlhodinovém díle se Kubrick vydal na svou poslední cestu lidským podvědomím. Do hlavních rolí obsadil prominentní hereckou (a tehdy také manželskou) dvojici, Toma Cruise a Nicole Kidmanovou. Eyes Wide Shut je po Osvícení druhým filmem, kterým se perfekcionista Kubrick zapsal do Guinnessovy knihy rekordů: Natáčení totiž trvalo 15 měsíců a jeden ze složitých záběrů zabral autorovi neuvěřitelných 46 týdnů.

Originální názevEyes Wide Shut
Stopáž153 minut
Rok výroby 1999
 T 4:3
ŽánrFilm